baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Kopia Konstytucji 3 maja trafi do Lewkowa

Najpierw będzie prezentowana podczas pikniku w Łazienkach Królewskich, a zaraz z Warszawy trafi do Muzeum w Lewkowie. Mowa o kopii Konstytucji 3 maja z 1791 r., którą lewkowskie muzeum wypożycza z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Ustawę zasadniczą będzie można oglądać w Lewkowie do 30 czerwca br. 

W tym roku przypada 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uznawanej za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, przyjętą w sposób demokratyczny konstytucję. Rok 1791 ma w Lewkowie jeszcze drugie znaczenie. Pałac Lipskich w Lewkowie został w tym roku ukończony, czyli jest równolatkiem Konstytucji 3 Maja. W Lewkowie będziemy mieć i wystawę poświęconą samej konstytucji i kopię egzemplarza – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Konstytucja 3 maja była jednym z najnowocześniejszych aktów prawnych epoki oświecenia. Z jednej strony utrzymywała dotychczasowy ustrój stanowy, a z drugiej znosiła liberum veto i wolną elekcję króla, znacznie wzmacniając władzę wykonawczą i osłabiając pozycję magnatów.

Zachęcam zarówno rodziny, jak i szkoły do odwiedzenia zarówno wystawy, jak  i przeprowadzenia lekcji poświęconej tej ustawie rządowej. Wystawa wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie jest doskonałym materiałem, z którego warto skorzystać – dodaje dyrektor Nowicka.

Dokument ten jest niewątpliwie jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Stanowi cenne źródło historyczne, ważny tekst prawny, a także wydarzenie historyczne, tak przełomowe, że cała Europa okrzyknęła je swego czasu rewolucją. Znaczenie Konstytucji 3 maja doceniła w 2015 r. Komisja Europejska, wyróżniając ją Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Kopię Konstytucji 3 Maja i wystawę jej poświęconą będzie można oglądać w Muzeum w Lewkowie od 11 maja do końca czerwca.

Źródło: Muzeum w Lewkowie

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze