baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

„Koźminiacy” z wyróżnieniem na 57. Sabałowych Bajaniach

W tegorocznym 57. Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej wzięli udział artyści ludowi z Południowej Wielkopolski. Zdobyli trzy nagrody i dwa wyróżnienia wśród 179 wykonawców z dziesięciu województw. Wśród występujących znaleźli się: muzyk ludowy, trzy grupy śpiewacze i czworo solistów z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego i ostrzeszowskiego. Nagrodzeni zostali także artyści ze Zbąszynia w Wielkopolsce.

Najwyższe I miejsce razem z Dużą Spinką Góralską otrzymał Fryderyk Jankowski z Jarocina. Młody 18-letni instrumentalista zagrał na dudach wielkopolskich i na sieszenkach, instrumencie pasterskim. Fryderyk związany jest z muzyką tradycyjną od dzieciństwa. Należy do kapeli Zespołu „Snutki” z Potarzycy, a uczy się dudziarstwa w „Kuźni Tradycji” w Poznaniu u Piotra Góreckiego. Sam także zbudował swoje instrumenty, uczestnicząc dwa lata temu w warsztatach z mistrzem Andrzejem Mendlewskim ze Stęszewa.

Wśród śpiewaków – II miejsce zajęła Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna k. Krotoszyna, pierwszy raz śpiewająca w Bukowinie. Lech Owczarek z Doruchowa k. Ostrzeszowa został w tym roku wyróżniony. – Przyjeżdżam tu od kilku lat i za każdym razem dobrze się tu czuję. Więcej takiej integracji i wspólnych spotkań. – Pan Leszek już dwukrotnie zdobył w Bukowinie Tatrzańskiej 3. miejsca. W konkursie śpiewu grupowego zostały zauważone dwa nasze żeńskie zespoły śpiewacze. „Kobierzanki” spod Krotoszyna zdobyły III miejsce. Jesteśmy szczęśliwe i bardzo wzruszone – mówiła Helena Horyza, jedna z Kobierzanek. „Koźminiacy” z podkaliskiego Koźminka zaśpiewały na Sabałowych Bajaniach już drugi rok z rzędu i kolejny raz otrzymały wyróżnienie. Grupę przygotowała Brygida Olszewska. Powiaty kaliski i krotoszyński obfitują w śpiewaczki ludowe. Działa tu dwanaście takich grup oraz drugie tyle śpiewaków kultywujących tradycje ludowe.

W 57. Sabałowych Bajaniach wzięły także udział po raz pierwszy śpiewaczki z Zespołu Śpiewaczego „Biadkowianki” z krotoszyńskich Biadek oraz dwie solistki Monika Kaszuba i Elżbieta Weigt z Biadek. Konkurs trwał od 12 do 16 lipca i oprócz występów oferował publiczności bogaty program: paradę z górali na koniach na rozpoczęcie, koncerty muzyki góralskiej i folkowej czy wystawę twórczości ludowej. Uroczyste zakończenie Sabałowych Bajań oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w niedzielne popołudnie w pięknym góralskim Domu Ludowym.

Źródło: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze