Krasnodębski: Zmierzamy do gospodarki planowej w UE

Do Kalisza zawitał europoseł Prawa i Sprawiedliwości wybrany z list wielkopolskich, prof. Zdzisław Krasnodębski. Prof. Krasnodębski zarysował sytuację w Unii Europejskiej, wskazując na polityczne trendy dążące do centralizacji UE.

– Zgłasza się dziś postulaty idące w stronę jeszcze większej centralizacji Unii – mówił prof. Krasnodębski. Przykładami są pomysły stworzenia list transnarodowych do Parlamentu Europejskiego, stworzenie Konstytucji Europejskiej, odejście od zasady jednomyślności w sprawach strategicznych. – To są pomysły zmierzające do dalszego ograniczania kompetencji państw członkowskich – uznawał prof. Zdzisław Krasnodębski.

Prof. Krasnodębski powiedział także, że Unia Europejska zmierza do realizacji idei gospodarki planowej. Przywołał rozmowę z jednym z irlandzkich europosłów z frakcji Zielonych, który zaproponował, aby w Unii tworzono plany pięcioletnie, ponieważ jego zdaniem sprawdza się to w Chinach. – Wydawało mi się, że pewne idee w czasie mojego życia już nie wrócą, ale jak widać wracają – mówił prof. Krasnodębski.

Europoseł PiS zauważył, że powyższą problematykę można rozpatrywać, spoglądając poprzez pryzmat konfliktu między lokalizmem a globalizmem, między osobami zakorzenionymi w jakiejś wspólnocie – ludźmi „skądś”, a osobami wszędobylskimi, niezwiązanymi z żadną wspólnotą, zwłaszcza terytorialną – ludźmi „znikąd”. Często ci pierwsi związani są z małymi miejscowościami, z kolei ci drudzy z wielkomiejskimi metropoliami.

Prof. Krasnodębski zaproponował, aby Kalisz w przyszłości aspirował do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Corocznie wybierane są dwa bądź trzy miasta noszące to miano. Polska w 2029 roku będzie mogła wskazać miasto, które zostanie kandydatem do tego tytułu. Dotychczas tylko dwa polskie miasta zostały Europejskimi Stolicami Kultury – były to Wrocław oraz Kraków. Warto zauważyć, że obecnie większość państw decyduje się honorować miasta średnie, a nie tylko te duże, dlatego Kalisz niewątpliwie miałby możliwości, aby w 2029 roku stać się Europejską Stolicą Kultury.

Poseł Jan Mosiński zaznaczył różnice między wizją Unii Europejskiej prezentowaną przez ojców założycieli (m.in. Schuman, De Gasperi) a dominującą dziś wizją Spinellego proponującego unijne superpaństwo. – Chcemy, aby Unia Europejska była silnym podmiotem w relacjach geopolitycznych, ale z poszanowaniem odrębności państw członkowskich, czyli jedności w różnorodności – mówił poseł PiS.

W konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, oprócz prof. Krasnodębskiego, uczestniczyli posłowie Jan Mosiński oraz Tomasz Ławniczak, a także przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Świadkowie zdarzenia poszukiwani!

29 maja 2022

Policjanci z Zespołu ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu...

czytaj więcej»

Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

29 maja 2022

Delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała między 17 a...

czytaj więcej»

Festiwal w Żelazkowie

28 maja 2022

Już jutro w Żelazkowie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych i...

czytaj więcej»

Płyty, winyle i kasety z całego świata w galerii Amber

28 maja 2022

Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski zawitali dziś do Galeria...

czytaj więcej»

W muzycznym świecie zwierząt

28 maja 2022

Czy spotkaliście kiedyś w filharmonii kangury, żółwie albo kukułkę? Może...

czytaj więcej»

Dzień Dziecka w mieście!

28 maja 2022

Dzień Dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami! Z tej...

czytaj więcej»