Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Krótki miesiąc, dużo roboty. Kaliskie inwestycje w lutym

Robotników, koparek i żurawi można spotkać w coraz większej ilości miejsc w Kaliszu. Miasto coraz bardziej zaczyna przypominać coraz większy plac budowy. Najwięcej dzieje się w przypadku inwestycji deweloperskich i drogowych.

Zacznijmy jednak od jednej z ważniejszych w obecnej chwili inwestycji miejskich. Na terenie dawnego basenu delfin trwają zaawansowane prace przy budowie nowej pływalni z dwiema nieckami basenowymi. W całości wyburzono już dawną konstrukcję, rozpoczęto także stawianie fundamentów pod nowy obiekt. Wybrano również kolor elewacji, jaki już za około półtora roku zagości na budynku.

Do kolejnej miejskiej inwestycji, tym razem związanej ze sprawami społecznymi, należy budowa dwóch budynków mieszkalnych Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które powstają nad brzegiem Kanału Bernardyńskiego przy ulicy Stawiszyńskiej. Konstrukcja jednego z budynków wyrosła już z ziemi, zbudowane zostały już dwie kondygnacje.

Przy ponad półmilionowym wsparciu miasta oraz prawie trzymilionowym dofinansowaniu z Funduszu Solidarnościowego, przy ulicy Żwirki i Wigury powstaje Centrum opiekuńczo-mieszkalne. Prace posuwają się całkiem sprawnie – wybudowane zostały ściany budynku.

Przemieśćmy się nieco wyżej na wzgórza. Konkretnie na Wzgórza Kalisza. Inwestycja MTM Consulting to nowoczesne osiedle mieszkaniowe zlokalizowane na kaliskim Tyńcu przy ulicy Owsianej. Składa się na nie osiem budynków mieszkalnych, z czego sześć zostało już skończonych i oddanych mieszkańcom. Obecnie prace skupiają się na wyposażaniu siódmego bloku w stolarkę okienną oraz budowie ósmego budynku, który osiągnął trzy kondygnacje.

Między ulicą Stawiszyńską oraz Warszawską powstaje „Między Mostami”. Trwają końcowe prace przy konstrukcji dwóch budynków. Są już one w całości ocieplone i wyposażone w stolarkę okienną. Nie przystąpiono jeszcze do prac związanych z porządkowaniem terenu wokół.

Kolejną inwestycją deweloperską znajdującą się nad wodą jest RiverSide. Inwestorem budowanego u styku Prosny i Kanału Rypinkowskiego apartamentowca jest kaliska firma Antczak. Konstrukcja składać się będzie z trzech skrzydeł i pięciu kondygnacji. Od strony rzeki trwa budowa trzeciego poziomu, zaawansowane prace są mają miejsce także od ulicy Towarowej.

Przy Poznańskiej, konkretnie przy Poznańskiej 30, trwają ostanie roboty przy budowie pierwszego z dwóch budynków mieszkalnych. Blok od strony ulicy jest ocieplany, rozpoczęły się już prace przy budowie drugiej konstrukcji, wyposażonej dodatkowo w halę garażową. Znajdować się ona będzie od strony parku nad Krępicą. Obecnie trwa wylewanie fundamentów.

Jeszcze parę lat temu w tym miejscu znajdowały się pola. Po wybudowaniu ulicy Szapocznikow łączącej ulicę Dobrzecką z Wyszyńskiego, przystąpiono do zagospodarowania terenu pomiędzy nią a ulicą Graniczną. Na tym terenie kończy się budowa osiedla Nowy Dobrzec, należącego do tutejszej spółdzielni mieszkaniowej. Kończy się budowa ostatniego z czterech budynków. Od strony ulicy Szapocznikow trwa dokańczanie elewacji.

Krzaki usunięte, sprzęt budowlany wjechał i zaczął pierwsze prace. Na odcinku od Łódzkiej do Szerokiej przystąpiono do realizacji inwestycji przedłużenia Trasy Bursztynowej. Został wyrównany fragment przyszłej drogi na odcinku od ulicy Łódzkiej do Braci Niemojewskich oraz wzdłuż ulicy Pszennej.

Dużą dozą cierpliwości, wręcz anielską, muszą wykazać się kierowcy poruszający się lub mieszkający przy ulicy Częstochowskiej w Kaliszu na odcinku od Budowalnych do Ronda Ptolemeusza. Na szczęście dobiega końca modernizacja tego fragmentu inwestycji związanej z przebudową całego ciągu drogi krajowej nr 450. Prace objęły już kolejny fragment Nowego Światu – został zamknięty odcinek od ulicy Czaszkowskiej do Rogatki. Zmieniono organizację ruchu oraz trasę autobusów linii 16.

Remont drogi remontowi drogi nierówny. Szczególnie sprawdza się to w naszych kaliskich warunkach. Jeszcze na początku roku ulica Lipowa była przygotowywana do modernizacji, obecnie zaś fragment przy targowisku oraz na odcinku od Zgodnej do Łącznej jest już zrobiony. Roboty mają miejsce na pozostałym fragmencie, obejmującym odcinek od Zgodnej do Legionów.

Większy komfort jazdy spotka także poruszających się ulicami Toruńską i Pucką. Na całym odcinku wzdłuż drogi wybudowano nowe chodniki, samą jezdnię zaś przykrył nowy dywanik asfaltowy. Trwają jeszcze prace przy studzienkach kanalizacyjnych.

Z pozostałych inwestycji trwa budowa obiektu handlowo-usługowego przy Handlowej 2, wybudowano już dwie kondygnacje. Na terenie dawnego Polifarbu także trwa inwestycja deweloperska, powstaje tam osiedle Podmiejska Nova. Przy Wrocławskiej kończy się rozbudowa zakładu Fructon, a przy Legionów ostatnie prace związane są z inwestycją nowego budynku mieszkalnego oraz remontem towarzyszącej mu kamienicy. Na Chmielniku powstały już ściany boczne nowego kościoła, którego parafianie obecnie uczęszczają na mszę do kaplicy. W kwestii budowy parafii św. Jana Pawła na Dobrzecu, tutaj nie wyrosło nic poza fundamentami. W temacie ciągle odbywającej się rewitalizacji Śródmieścia, otworzono oferty dotyczące przebudowy Głównego Rynku wraz z Kanonicką. Do przetargu przystąpił jeden wykonawca, którego wycena inwestycji znów przewyższa tę założoną przez miasto.

Co przyniesie marzec? Wedle porzekadła dotyczącego pogody, w marcu jak w garncu. Miejmy nadzieję, że w przypadku inwestycji w Kaliszu, nie będzie dochodziło do negatywnych dla mieszkańców zmian. Jak ostatecznie będzie, dowiemy się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze