Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kryształowe Gwiazdy Wielkopolskiej Policji

W Trzebawiu odbyła się gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk policjantów i policjantek z Wielkopolski. Do grona laureatów dołączyło 62 mundurowych, którzy w służbie lub poza nią uratowali ludzkie życie. Dziewięciu spośród tegorocznych laureatów uratowało ludzkie życie po raz kolejny. Zostali uhonorowani „Kryształową Gwiazdą ze wstęgą”. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in policjanci z Konina oraz Pleszewa.

„Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2005 roku na uroczystej zbiórce Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób  policjantów – bohaterów. Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą”. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk pogratulował wszystkim wyróżnionym. Podkreślił, że są wizytówką garnizonu wielkopolskiego. Życzył wszystkim pomyślności w służbie.

I Wicewojewoda Wielkopolska Pani Karolina Fabiś-Szulc w imieniu Pani Wojewody Wielkopolski Pani Agaty Sobczyk, odczytała okolicznościowy adres, w którym również padły słowa wdzięczności i uznania za poświęcenie i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa.

Wśród 62 wyróżnionych mundurowych pojawili się m.in:

  • Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie – 25 grudnia 2022 roku, udał się z polecenia dyżurnego, wraz z innym funkcjonariuszem, do miejscowości, gdzie osoba chce popełnić samobójstwo. W trakcie sprawdzania terenu w pobliżu jej miejsca zamieszkania,  z pobliskich stawów mundurowi usłyszeli plusk wody. Natychmiast pobiegli w to miejsce i zauważyli mężczyznę broniącego się przed utonięciem. Narażając własne życie wskoczyli do wody i wyciągnęli desperata na brzeg. Osobę przekazano załodze karetki pogotowia.
  • Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 20 maja 2022 roku, z polecenia dyżurnego wraz z innym funkcjonariuszem udał się do domu w gminie Rychwał, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu funkcjonariusze uzyskali informację, że popił on alkoholem leki psychotropowe, a następnie z nożem zamknął się w swoim pokoju. Mundurowi podjęli decyzję o wyważeniu drzwi. Wewnątrz pomieszczenia zauważyli desperata z zawiązaną pętlą na szyi przymocowaną do futryny okna. Mężczyzna wysunął się prawie cały przez okno i w ostatnim momencie mundurowi chwycili go i wciągnęli do pomieszczenia.
  • Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 22 listopada 2022 roku, policjanci z polecenia dyżurnego zostali skierowani pod adres, gdzie na klatce schodowej 7 pietra stoi mężczyzna chcący popełnić samobójstwo. Na miejscu mundurowi zauważyli osobę stojąca za barierkami, która widząc mundurowych zaczęła się przechylać do przodu, aby skoczyć. Policjanci w ostatnim momencie chwycili mężczyznę i wciągnęli go do wnętrza klatki schodowej.

źródło: KWP

fot: Policja Wielkopolska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze