baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Krzysztof Nosal na pierwszym posiedzeniu Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie

Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, reprezentujący Związek Powiatów Polskich, wziął udział w pierwszym posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) na lata 2021-2027. W ramach tego programu do Polski mają trafić środki unijne w wysokości 24 mld euro.

Posiedzenie odbyło się 10 lutego w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie. Sześcioosobową stronę samorządową komitetu reprezentowali: Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Burmistrz Śremu Adam Lewandowski – przedstawiciel Związku Miast Polskich. Komitet Monitorujący jest niezależnym organem opiniodawczo-doradczym, wspierającym Instytucję Zarządzającą w procesie monitorowania i wdrażania programu.

W trakcie pierwszego posiedzenia przyjęto regulamin prac komitetu. Uczestnicy posiedzenia zapoznali się z prezentacją dotyczącą najważniejszych informacji o programie FEnIKS. Przyjęli też horyzontalne kryteria wyboru projektów, a także specyficzne kryteria wyboru projektów Pomocy Technicznej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

„W teorii Komitet Monitorujący rozpoczął swoje działanie, a w perspektywie ma monitorować wydatkowanie funduszy unijnych w ogromnej kwocie 24 mld euro. To chociażby nowe drogi i trasy kolejowe, nowoczesne pociągi i autobusy, to inwestycje potrzebne w województwach, powiatach i gminach, to zdecydowana poprawa jakości środowiska. Jednak na razie to wszystko teoretyczne, bo dopóki polski rząd nie wypełni zaleceń Komisji Europejskiej w zakresie dostosowania krajowych przepisów dotyczących chociażby przestrzegania praworządności, czy poszanowania Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, to Polska do korzystania z tych potężnych funduszy nie jest upoważniona”  – mówił Wicemarszałek Jankowiak.

Źródło: UMWW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze