reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Ks. Malecha z Ostrowa promotorem sprawiedliwości w Sygnaturze Apostolskiej

Ojciec Święty mianował ks. Pawła Malechę promotorem sprawiedliwości w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. Dotychczas był on zastępcą promotora sprawiedliwości w tymże Trybunale. Natomiast nowym zastępcą promotora sprawiedliwości został 43 letni duchowny niemiecki, ks. dr Matthias Ambros.

Ks. Paweł Malecha urodził się 28 czerwca 1964 w Ostrowie Wielkopolskim. Ukończył Technikum Kolejowe w Ostrowie Wlkp. a następnie, w 1984 roku podjął studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1990 roku przyjął święcenie kapłańskie. Przez władze kościelne został skierowany do pracy w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Środzie Wielkopolskiej, w której pracował jako wikariusz w latach 1990 – 1992. W tym czasie obok pracy duszpasterskiej, kontynuował w Poznaniu podyplomowe, dwuletnie studia z zakresu teologii biblijnej, które ukończył w 1992 roku. W Środzie Wielkopolskiej pracował głównie z młodzieżą, prowadził duszpasterstwo rodzin i nauczycieli, uczył religii w tamtejszym Zespole Szkół Rolniczych.

W 1992 roku został skierowany do pracy w parafii pw. św. Michała Archanioła w Poznaniu. W 1995 roku został skierowany na studia specjalistyczne prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W czerwcu 2000 roku obronił doktorat.

Na prośbę władz kościelnych został w Rzymie i przez trzy kolejne lata kontynuował formację w Studium Rotalnym przy Trybunale Roty Rzymskiej. Po zdaniu końcowego egzaminu w 2003 roku został adwokatem Trybunału Roty Rzymskiej. Jeszcze na drugim roku nauki w Studium Rotalnym zaproponowano mu pracę w Sygnaturze Apostolskiej, czyli Najwyższym Trybunale Kościoła, którą podjął 1 czerwca 2002 roku. Najpierw pracował jako urzędnik w kancelarii, w różnych jej sekcjach. Dzięki temu poznał specyfikę pracy kancelaryjnej. W 2005 roku powierzono mu obowiązki kierownika kancelarii, a w 2008 roku Papież Benedykt XVI mianował go Kanclerzem Sygnatury Apostolskiej, czyli kierownikiem kancelarii. Cztery lata później ( 2012 r.), ten sam papież powierzył mu urząd zastępcy Promotora Sprawiedliwości. Oprócz pracy w Watykanie jest wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu prawa kanonicznego. Poza tym jest zapraszany z wykładami gościnnymi na liczne uczelnie europejskie.

Sygnatura Apostolska pełni w Kościele funkcję Sądu Najwyższego, a także czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Kościele. Jak zaznacza konstytucja apostolska Praedicate Evangelium, Sygnatura Apostolska, jako sąd powszechny, rozpoznaje:
1) skargi o nieważność wyroków oraz żądania przywrócenia stanu poprzedniego wobec wyroków Roty Rzymskiej;
2) w sprawach dotyczących stanu osób, rekursy od odmownej decyzji Roty Rzymskiej w przedmiocie ponownego rozpatrzenia sprawy;
3) zarzuty stronniczości oraz inne sprawy przeciwko sędziom Roty Rzymskiej, w związku z czynnościami podjętymi podczas sprawowania urzędu;
4) konflikty właściwości między sądami niepodlegającymi temu samemu sądowi apelacyjnemu.

Obecny zarząd
Prefekt – kard. Dominique Mamberti
Sekretarz – bp Andrea Ripa
Promotor sprawiedliwości – ks. Paweł Malecha
Obrońca wezła – ks. Joseph R. Punderson
Substytut promotora sprawiedliwości – o. Nikolaus Schöch
Substytut promotora sprawiedliwości – ks. Matthias Ambros

Źródło: KAI

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze