baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ksiądz Sobczyński upamiętniony wystawą plenerową

Z okazji obchodów 80. rocznicy śmierci ks. Jana Nepomucena Sobczyńskiego, w latach 1901-1942 proboszcza parafii św. Mikołaja w Kaliszu, zorganizowano we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną okolicznościową wystawę przybliżającą sylwetkę zasłużonego dla naszego miasta kapłana.

W historii parafii i kościoła św. Mikołaja ks. Sobczyński zapisał się jako wielki odnowiciel, dbający o każdy, nawet najmniejszy element wyposażenia, zarówno świątyni, jak i plebanii. Wśród wielu zasług kapłana warto wspomnieć choćby o upiększeniu kaplicy Matki Bożej Pocieszenia, zwanej przez kaliszan „Kaplicą pod orłami”, do prac przy której zaprosił Włodzimierza Tetmajera. Wykonane przez krakowskiego artystę, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, polichromie należą dziś do najznamienitszych zabytków miasta. Kolejnym ogromnym przedsięwzięciem podjętym przez ks. Sobczyńskiego była restauracja obrazu „Zdjęcie z krzyża” Petera Paula Rubensa.

Posługę duszpasterską ks. Sobczyński łączył z pracą społeczną. Był m.in. współzałożycielem i członkiem zarządu Biblioteki im. Adama Mickiewicza, Towarzystwa Dobroczynności, Kaliskiego Towarzystwa Oświatowego, Muzeum Ziemi Kaliskiej oraz Towarzystwa Przyjaciół Książki. Ponadto pozostawił po sobie szereg prac historycznych, w tym „Kronikę kościelną Kalisza” z lat 1901-1938, stanowiącą cenne źródło wiedzy zarówno o życiu miasta, jak i jego mieszkańcach. Ks. Sobczyński znany był także ze swoich bibliofilskich pasji, które znalazły odzwierciedlenie w zgromadzonym przez kapłana arcyciekawym księgozbiorze.

Wystawę przygotowali: Monika Sobczak-Waliś (opracowanie merytoryczne) oraz Arkadiusz Błaszczyk (opracowanie graficzne).

Źródło: MBP
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze