baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Księgozbiory prof. Drewnowskiego trafią w kwietniu do Kalisza

Przedstawiciele Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk: prof. AK dr hab. Krzysztof Walczak, prezes i wiceprezes dr Elżbieta Steczek Czerniawska rozmawiali wczoraj z prezydentem Krystianem Kinastowskim o planach przekazania księgozbioru prof. dr. hab. Tadeusza Drewnowskiego, członka honorowego KTPN.

Zmarły przed czterema laty literaturoznawca, dziennikarz i krytyk literacki, edytor twórczości Tadeusza Borowskiego i „Dzienników” Marii Dąbrowskiej przez wiele lat współpracował z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Był postacią wybitnie zasłużoną na polu nauki, zwłaszcza dla Kalisza i Wielkopolski południowo-wschodniej. Wielokrotnie gościł w naszym mieście na zaproszenie KTPN. Analizował m.in. życie i twórczość Marii Dąbrowskiej. W ostatnim czasie do władz miasta z propozycją przekazania księgozbioru prof. Drewnowskiego zgłosiła się jego córka, prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska. Dzięki współpracy KTPN i Miasta z córką profesora na początku kwietnia do Kalisza trafią cenne zbiory historyczne – księgozbiór pochodzący głównie z lat 60-tych i 70-tych XX wieku.
Tadeusz Drewnowski był profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat kierował działem kultury tygodnika „Polityka”. Pracował m.in. w Instytucie Badań Literackich PAN, był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Polskiego PEN Clubu. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. 
Biblioteka KTPN jest naukową biblioteką uniwersalną, gromadzi zbiory z wielu dyscyplin naukowych. To głównie literatura naukowa i popularnonaukowa, w znacznej części XIX-wieczna. Część zbiorów stanowią druki wydane w Kaliszu, publikacje znanych kaliszan, a także edycje o Kaliszu i ziemi kaliskiej wydane zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Warto nadmienić, że Biblioteka Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk już posiada 13 tomów Dzienników Marii Dąbrowskiej, przekazanych przez prof. Drewnowskiego.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze