Przeprosiny kaliskiej Kurii w sprawie Arkadiusza H.

O sprawie oskarżonego o molestowanie seksualne księdza Arkadiusza H. było głośno. Dawny kapłan diecezji w Pleszewie został oskarżony o wykorzystywanie nieletnich chłopców. Był również jednym z bohaterów filmu dokumentalnego braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". W ostatnim procesie przed Sądem Rejonowym w Pleszewie wyraził swoje przeprosiny i przyznał się do winy.

Historia oskarżanego Arkadiusza H. sięga przeszłości, gdzie wikary dokonywał molestowania i napaści seksualnych na nieletnich. Jego ofiary zgłaszały napaści, jednak zostały zignorowane. Nie był to jedyny taki przypadek, a rozgłos zyskał przez materiał dokumentalny braci Sekielskich. Sytuacja ta wstrząsnęła diecezją – m.in. z posady biskupa zrezygnował Edward Janiak – oskarżany o tuszowanie pedofilii.

Proces rozpoczął się we wtorek 2 marca a wyrok zostanie wydany w poniedziałek. Po wysłuchaniu świadków zeznających w pleszewskim sądzie oraz wysłuchaniu skruchy ks. Arkadiusza H. sformułowano wnioski i sędzia zamknął proces. 

Po wielu miesiącach przemyśleń, modlitw ze skruchą uznaję swoją winą. Proszę o wybaczenie.

ks. Arkadiusz H.

Prokuratura domaga się wobec oskarżonego kary sześciu lat bezwzględnego pozbawienia wolności lub półtora roku pozbawienia wolności i zawieszenie wykonania kary na pięć lat.

Na stronie internetowej Diecezji Kaliskiej pojawiło się wczoraj oświadczenie z przeprosinami:

W związku z procesem karnym prowadzonym przeciwko ks. Arkadiuszowi H., który przyznał się do winy i przeprosił za swoje postępowanie, z wielkim szacunkiem odnosimy się do osób przez niego pokrzywdzonych, wyrażamy im naszą solidarność, przepraszamy za krzywdy, których doznali oraz jesteśmy gotowi do niesienia im pomocy. W prowadzonym równocześnie procesie kanonicznym, oczekujemy na decyzje Stolicy Apostolskiej, którą zamierzamy poinformować o wyroku sądu państwowego, gdy tylko zapadnie.

ks. Marcin Papuziński - rzecznik prasowy kurii

Źródło: Kuria DK

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter