baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Kurs nauki opieki nad starszymi dla chętnych

Coraz więcej osób starszych potrzebuje fachowej pomocy, coraz więcej żyje w samotności,. Lekarze, specjaliści ostrowskiej geriatrii odpowiadając na to zapotrzebowanie zmieniają się rolami i w charakterze wolontariuszy organizują dla chętnych kurs nauki opieki nad osobami starszymi.

Ostrowska geriatria to jeden z niewielu takich oddziałów w regionie. Jednak zapotrzebowanie na opiekę przy starzejącym się społeczeństwie jest ogromne i przerasta ograniczone możliwości szpitalne. Stąd potrzeba przekazania specjalistycznej wiedzy jak największej grupie potencjalnych opiekunów.

Kurs jest adresowany do ludzi, którzy już mają kontakt z osobami przewlekle chorymi lub na dzień dzisiejszy nie opiekują się, ale myślą o takim zaangażowaniu prywatnie lub w formie wolontariatu’’ – mówi dr Marek Widenka, kierownik Oddziału Geriatrycznego w Ostrowie i inicjator kursu. Pracując w przestrzeni geriatrycznej doświadczamy bardzo dużych braków opiekuńczych wobec osób starszych. Sytuację tę jeszcze pogłębił covid. Wypełniając lukę chcemy w praktyczny sposób przekazać jak najwięcej podstawowych informacji wszystkim chętnym – wyjaśnia M. Widenka.

Do tej pory ostrowski oddział nie korzystał z takiego wsparcia, nie wykluczone jednak, że będzie to początek stworzenia centrum wolontariatu, które wspierałyby oddziały geriatryczny i paliatywny. Potrzeby w tym obszarze są ogromne. Jak przekonują i zachęcają lekarze wsparcie wolontariackie nie musi oznaczać typowo pielęgniarskiej opieki, ale równie ważne jest zwykłe towarzyszenie chorym oraz wszelkie formy organizacji twórczego spędzenia czasu.

Widząc potrzeby społeczne i doceniając inicjatywę, jako powiat wesprzemy pomysłodawców w sprawach organizacyjnych od udostępnienia pomieszczeń począwszy – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Bezpłatny kurs podzielony będzie na sześć sesji, każda dotyczyć będzie innej tematyki. Nie zabraknie spotkań z lekarzami, pielęgniarką, rehabilitantem, psychologiem oraz specjalistami w zakresie terapii zajęciowej 

To już drugie podejście do takiego kursu. Zainteresowanie pierwszą edycją przerosło oczekiwanie pomysłodawców gdyż zgłosiło się ok. 5o osób. Z powodu ścisłego lockdownu spowodowanego koronawriusem zajęcia musiały jednak zostać przerwane.  

Zgłoszenia i dodatkowe informacje moa uzyskać pod numerem tel. +48 726 753 759w godzinach od 10.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze