Kurs nauki opieki nad starszymi dla chętnych

Coraz więcej osób starszych potrzebuje fachowej pomocy, coraz więcej żyje w samotności,. Lekarze, specjaliści ostrowskiej geriatrii odpowiadając na to zapotrzebowanie zmieniają się rolami i w charakterze wolontariuszy organizują dla chętnych kurs nauki opieki nad osobami starszymi.

Ostrowska geriatria to jeden z niewielu takich oddziałów w regionie. Jednak zapotrzebowanie na opiekę przy starzejącym się społeczeństwie jest ogromne i przerasta ograniczone możliwości szpitalne. Stąd potrzeba przekazania specjalistycznej wiedzy jak największej grupie potencjalnych opiekunów.

Kurs jest adresowany do ludzi, którzy już mają kontakt z osobami przewlekle chorymi lub na dzień dzisiejszy nie opiekują się, ale myślą o takim zaangażowaniu prywatnie lub w formie wolontariatu’’ – mówi dr Marek Widenka, kierownik Oddziału Geriatrycznego w Ostrowie i inicjator kursu. Pracując w przestrzeni geriatrycznej doświadczamy bardzo dużych braków opiekuńczych wobec osób starszych. Sytuację tę jeszcze pogłębił covid. Wypełniając lukę chcemy w praktyczny sposób przekazać jak najwięcej podstawowych informacji wszystkim chętnym – wyjaśnia M. Widenka.

Do tej pory ostrowski oddział nie korzystał z takiego wsparcia, nie wykluczone jednak, że będzie to początek stworzenia centrum wolontariatu, które wspierałyby oddziały geriatryczny i paliatywny. Potrzeby w tym obszarze są ogromne. Jak przekonują i zachęcają lekarze wsparcie wolontariackie nie musi oznaczać typowo pielęgniarskiej opieki, ale równie ważne jest zwykłe towarzyszenie chorym oraz wszelkie formy organizacji twórczego spędzenia czasu.

Widząc potrzeby społeczne i doceniając inicjatywę, jako powiat wesprzemy pomysłodawców w sprawach organizacyjnych od udostępnienia pomieszczeń począwszy – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Bezpłatny kurs podzielony będzie na sześć sesji, każda dotyczyć będzie innej tematyki. Nie zabraknie spotkań z lekarzami, pielęgniarką, rehabilitantem, psychologiem oraz specjalistami w zakresie terapii zajęciowej 

To już drugie podejście do takiego kursu. Zainteresowanie pierwszą edycją przerosło oczekiwanie pomysłodawców gdyż zgłosiło się ok. 5o osób. Z powodu ścisłego lockdownu spowodowanego koronawriusem zajęcia musiały jednak zostać przerwane.  

Zgłoszenia i dodatkowe informacje moa uzyskać pod numerem tel. +48 726 753 759w godzinach od 10.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

XXII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze

8 sierpnia 2022

Na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Szwacinie (gmina Godziesze Wielkie) 7...

czytaj więcej»

Paliło się na Złotej

8 sierpnia 2022

W dniu 7 sierpnia około godziny 13:00 zapłonął budynek przy...

czytaj więcej»

Wrześniowe wydarzenia 1939 r. w Morawinie!

8 sierpnia 2022

W niedzielę (7 września) w Morawinie odbyły się, tzw. „Wrześniowe...

czytaj więcej»

Czwarty Targ na Plantach już 10 września

8 sierpnia 2022

Prezydent Miasta Kalisza zaprasza do udziału w czwartym targu na...

czytaj więcej»
Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»