baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Kwietniowa odwilż inwestycyjna

Doczekaliśmy się! Może pogoda nie jest wymarzona i nadal brakuje nam słońca, ale warunki są na tyle korzystne, że nie przeszkadzają ekipom w prowadzeniu prac. Choć kwiecień plecień… to z inwestycjami raczej wszyscy idą do przodu.

Zakończyły się inwestycje drogowe, które oddane miały być już np. w październiku. Kto by jednak zwracał na to uwagę? I wtedy, i teraz chłodno, więc różnica prawie żadna… Kolejne bloki pną się ku górze, wyłaniają się piętra z ziemskiej otchłani. W centrum z dnia na dzień coś nowego – a to na Plantach, a to na śródmiejskich uliczkach. Oto kilka najważniejszych postępów, które miały miejsce w mijającym miesiącu. Tym razem nie będzie podziału na inwestycje drogowe czy mieszkaniowe. W końcu kwiecień plecień, więc zapraszam na inwestycyjny miszmasz.

Planty. Ile głosów krytyki, tyle samo pieśni pochwalnych można wyczytać w komentarzach. Fakt jest taki, że zieleń teraz granitem stoi. Na większości ciągów pieszych położona jest już nowa nawierzchnia. Tuż przy nich stoją nowe latarnie. Ich kształt znamy z odnowionych wałów z Parku Miejskiego. Pojawiają się nowe chodniki przy parkingach, by ułatwić dojście do samochodów. Na pewno dzięki nim będzie bezpieczniej. Okolice pomnika Asnyka otulił szpaler nowych drzew. Od strony ulicy powstają nowe donice. Świeże nasadzenia także w innych częściach plant, często uzupełniane są już te, które wypadły przez zimę. Ciekawe, ile z nich w najbliższych dniach się zazieleni i pokaże, że żyje?

Śródmiejska – fragment od Rogatki do mostu Kamiennego. Płyty chodnikowe już na pierwszy rzut oka podocinane i układane krzywo. Perfekcyjnie nie jest. Montowany jest kolektor deszczowy, przez co ulica nie jest przejezdna. Jeszcze trochę wody w Prośnie upłynie, zanim prace się tutaj zakończą.

Zdecydowanie bliżej finiszu są woonerfy. Nie wiedzieć czemu na Piskorzewskiej nadal nie ułożono zarysu murów obronnych. Zamkowa skończona, pojawiły się już nawet drzewka (naprawdę drzewka – są bardzo malutkie), rośliny i donice. Na Śródmiejskiej pozostał do ułożenia fragment bruku do Głównego Rynku. Chodnikami można już chodzić w 100%.

Niezwykle szybko postępują roboty przy inwestycjach MTM. Na Wzgórzach Kalisza blok 5 jest już ocieplany i trwają prace nad elewacją. Wygląda na to, że nie powinniśmy czekać długo, by taki stan spotkał też budynek nr 6. „Siódemka” zaczęła wystawać ponad ziemię, a jeszcze niedawno była to zwykła dziura. Równie szybko firma działa przy Poznańskiej. Tam także nie trzeba już wdrapywać się na ogrodzenie, by zobaczyć postępy, bo mury są już widoczne z chodnika – pierwsze piętro czeka już na stropy. W połowie miesiąca poznaliśmy także wygląd i nazwę, jaką będą nosić bloki budowane na terenie po Polifarbie – czyli Podmiejska Nova. Prace przy ich budowie na razie koncentrują się w ziemi.

Tempa dotrzymuje również Antczak. Przy Garncarskiej, jak i Łódzkiej widać jak budynki z dnia na dzień stają się większe. Między Mostami jest co prawda w tyle, ale nie ma się co dziwić – to młodsza inwestycja. Również ten wykonawca dzielnie działa przy budowie hal dla Panattoni. Jedna z nich z zewnątrz prezentuje nam się już praktycznie w całości. Tuż obok niej trwają prawdopodobnie przygotowania do stawiania drugiego obiektu.

Po sąsiedzku firma Commercecon sprawnie radzi sobie z budową hali dla firmy HALFEN. Całość robi ogromne wrażenie. Niczym kwiatki wyrastające na wiosnę, tak na Dobrzecu wyrasta czwarty, ostatni już blok „Nowego Dobrzeca” spółdzielni. Pozostałe trzy dumnie, w stonowanej kolorystyce, stoją nad placem budowy. Kaplica przy cmentarzu Tynieckim ma już wszystkie wieże „ukoronowane”. Z ulicy Łódzkiej budynek wygląda na dużo większy, niż jest w rzeczywistości. Dwa bloki Osiedla Krajobrazowego wyższe już nie będą. Osiągnęły swoją zaplanowaną wysokość. Teraz sporo pracy czeka firmę przy wykończeniu bloków. No i czekamy na rozpoczęcie budowy kolejnych etapów. Częstochowska jest sporym utrudnieniem. Remontowany odcinek dostępny jest tylko dla mieszkańców. Prace trwają, choć nie jest to na razie coś imponującego. Godny uwagi jest fakt, że zakończyła się przebudowa drogi osiedlowej przy dobrzeckim ryneczku. Chciałoby się krzyknąć na cały głos – no w końcu! Jeździć więc możemy w każdą stronę, jak nam się podoba. I tu, i po rondzie – na okrągło. Ogrodowa także już od ponad miesiąca cieszy zmotoryzowanych i pieszych. Takim oto sposobem zapełnia nam się folder „Inwestycje zrealizowane”.

Na finał jeszcze trochę przyjdzie poczekać mieszkańcom Rajskowa. Tam, można powiedzieć, remont dopiero co wystartował. Na pocieszenie zamiast jednego mostu, są tam teraz dwa. Podczas planowanego remontu ruch odbywać się będzie przez zamontowaną przez wojsko tymczasową przeprawę.

I tylko Polikliniki żal, bo został już z niej tylko przykro wyglądający parter. Stare umiera, nowe się rodzi. Więc na jaki powiew świeżości możemy liczyć?

Wizualizacja: Nowak Architekci

Z początkiem kwietnia, tuż po Prima Aprilis, pozytywnie zaskoczyła nas informacja o planach budowy biurowca przy ul. Wrocławskiej. Wizualizację budynku zaprezentowała kaliska firma projektowa „Nowak Architekci”. Nie możemy doczekać się realizacji! W kwietniu Miasto ogłosiło przetarg na remont ul. Toruńskiej i Puckiej oraz na zagospodarowanie nowej części Cmentarza Komunalnego. Być może będzie o czym pisać w kolejnych miesiącach…

Materiały przetargowe Urzędu Miasta

Fot. tytułowa: MTM Consulting

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze