Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Las jako życie”, czyli wystawa w Powozowni OKL

„Las jako życie. Kod kulturowy pasterstwa beskidzkiego” to tytuł wystawy, która została uroczyście udostępniona w sali wystaw czasowych w budynku Powozowni.

Otwarcia dokonała Ewa Jedlikowska, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie w obecności zaproszonych gości, wśród nich przedstawicieli kierownictwa Lasów Państwowych w osobach Marka Mateckiego – dyrektora RDLP w Krośnie, Andrzeja Szlążka – dyrektora RDLP w Szczecinie, Pawła Pojawy – zastępcy dyrektora RDLP w Poznaniu, nadleśniczych i leśników z okolicznych jednosteka a także przedstawicieli Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej z jego dyrektorem Jackiem Bardanem oraz przedstawicieli Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością górale – spadkobiercy tradycji pasterskich, którzy opowiedzieli o historii pasterstwa, zwyczajach i praktykach pasterskich. Zaprezentowali stroje i drewniane instrumenty, z których wydobycie dźwięku wymaga dużych umiejętności. Goście wydarzenia mogli obserwować pokaz wyrobu sera. W założeniu miał to być ser owczy, z uwagi jednak na fakt, że kwiecień to miesiąc w którym mleko owcze wykorzystywane jest do karmienia jagniąt, zostało ono zastąpione mlekiem krowim, co nie wpłynęło na obniżenie wartości poznawczej pokazu. Wystawa powstała we współpracy z Nadleśnictwem Wisła, Stowarzyszeniem Agroturystycznym Ziemi Cieszyńskiej w Koniakowie oraz Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle. Pomysłodawcą i autorem scenariusza ekspozycji jest Jerzy Adamczewski, a komisarzem wystawy Konrad Bul. Aranżację wykonał zespół pracowników Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z:

  • Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem,
  • Muzeum Miejskiego w Żywcu – Stary Zamek,
  • Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie,
  • Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego,
  • Muzeum Śląskiego w Katowicach,
  • Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”,
  • Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,
  • Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie,
  • zbiorów prywatnych.

Wystawa będzie dostępna do początku sierpnia tego roku.

Źródło: OKL Gołuchów






Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze