
Leon XIV rozpoczyna pontyfikat – szczegółowy kalendarz uroczystości w Watykanie
Nowo wybrany biskup Rzymu odprawi mszę na placu Świętego Piotra w niedzielę 18 maja o godz. 10. Liturgii będzie towarzyszyć przekazanie paliusza oraz pierścienia Rybaka – insygniów władzy papieskiej. Na uroczystość zaproszono głowy państw, delegacje dyplomatyczne i rzesze pielgrzymów z całego świata. Watykańskie służby spodziewają się, że plac i okoliczne ulice wypełni ponad 300 tys. wiernych.
Msza inauguracyjna pontyfikatu Leona XIV – 18 maja 2025 r.
- 10 maja (sobota) – audiencja prywatna dla kolegium kardynałów w Pałacu Apostolskim.
- 11 maja (niedziela) – pierwsza modlitwa Regina Coeli z loggii bazyliki św. Piotra o godz. 12.
- 12 maja (poniedziałek) – Leon XIV spotka się z blisko tysiącem dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej; Aula Pawła VI, godz. 10.
Pierwsze spotkania papieża z kardynałami i wiernymi
Na piątek 16 maja zaplanowano pierwsze orędzie papieża do wspólnoty międzynarodowej. Przemówienie do ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej zwykle wyznacza priorytety Watykanu w polityce globalnej – oczekuje się akcentów pokoju, praw człowieka i troski o środowisko naturalne.
Dyplomatyczny debiut Leona XIV – spotkanie z korpusem dyplomatycznym
- 20 maja – uroczyste przejęcie bazyliki św. Pawła za Murami.
- 25 maja – objęcie katedry Rzymu, bazyliki św. Jana na Lateranie, oraz bazyliki Matki Bożej Większej.
Objęcie rzymskich bazylik – znak władzy biskupa Rzymu
Te ceremonie podkreślają pasterską odpowiedzialność papieża za diecezję rzymską i Kościół powszechny.
Pierwsza audiencja generalna – 21 maja
Środowa audiencja generalna będzie okazją do bezpośredniego spotkania nowego papieża z wiernymi z całego świata. Leon XIV wygłosi katechezę i udzieli błogosławieństwa apostolskiego, inaugurując cotygodniowy cykl nauczania.
Nowy rozdział dla Kościoła – znaczenie początku pontyfikatu
Szybkie tempo publicznych wystąpień sugeruje, że Leon XIV zamierza położyć nacisk na dialog: zarówno wewnątrz Kościoła, jak i z partnerami międzynarodowymi. Przedstawiony kalendarz łączy elementy duchowe (celebracje liturgiczne) z duszpasterskimi i dyplomatycznymi, kreśląc szeroką wizję pontyfikatu – otwartego na świat, skoncentrowanego na misji ewangelizacji oraz budowaniu pokoju.
Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI