baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Leszek Możdżer i Jakub Kuszlik opowiedzieli o podsumowaniu Roku Rodziny Fibigerów

Dziś w sali koncertowej Filharmnii Kaliskiej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie wieńczące obchodzony w naszym mieście Rok Rodziny Fibigerów. O szczegółach opowiedzieli artyści, którzy wystąpią dla kaliszan – Leszek Możdżer i Jakub Kuszlik.

Z muzykami spotkali się: przeydent Krystian Kinastowski, wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, Judyta Fibiger, pomysłodawczyni koncertu, mecenas wydarzenia, reżyserka, scenarzystka, pisarka, producentka, wnuczka ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger, Krzysztof Fiks, uczeń Gustawa Arnolda Fibigera, który w ostatnich miesiącach przeprowadził renowację fortepianu, na którym zagrają dziś Leszek Możdżer i Jakub Kuszlik; Ruben Silva, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej, Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza. „Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację Roku Rodziny Fibigerów oraz dzisiejszego koncertu” – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. „Losy rodziny Fibigerów odżyły. Dźwięki odrestaurowanego fortepianu z pewnościa przypomną nam dawne wydarzenia, działalność rodziny Fibigerów i jej wkład w rozwój przemysłu fortepianowego.” „Poczułam, że na nowo otwiera się historia mojej rodziny. Co prawda nie ma już fabryki, ale udało się odnowić przedwojenny instrument, który zyskał drugie życie. Cieszę się, że Miasto wspiera moje inicjatywy. Dzisiejszy koncert będzie podsumowaniem wszystkich wydarzeń organizowanych w Roku Rodziny Fibigerów, a obecność wyjątkowych artystów szczególnie podnosi rangę wydarzenia” – powiedziała Judyta Fibiger.

Jakub Kuszlik oraz Leszek Możdżer zagrają premierowo na fortepianie Arnold Fibiger. „Odrestaurowany fortepian to przykład działalności przedsiębiorczej. To symbol nowatorskiej myśli, m.in. z uwagi na konstrukcję instrumentu. Szkoda, że nie możemy grać o te najwyższe stawki jako polscy producenci fortepianów, ale możemy walczyć o tradycje, która wyłania się z odmętów historii i ten instrument jest przykładem tego” – mówił pianista Leszek Możdżer. „Jako pianista mogę powiedzieć, że instrument jest bardzo dobry do grania, nie ma problemu z nagłośnieniem go, ma w sobie lekkość, jest szybki, zwrotny, świetnie brzmi. Oby więcej takich instrumentów dało się odzyskać.”

Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, światowej klasy pianista, kompozytor, wyróżniający się własnym językiem muzycznym, z dorobkiem ponad 100 albumów. Jakub Kuszlik jest zdobywcą IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, wybitnym absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych. „Fortepian posiada ciekawą barwę, brzmi w interesujący sposób, łatwo się na nim gra. Cieszę się, że tak cenny instrument został odrestaurowany” – uzupełnia Jakub Kuszlik. Krzysztof Fiks zaznaczył, że wieloletnie doświadczenie pozwoliło mu na odrestaurowanie fortepianu. To hołd złożony nauczycielowi – Arnoldowi Fibigerowi. Dyrektor Ruben Silva opowiedział o dzisiejszym koncercie. Usłyszymy muzykę, która wzbudza uczucia patriotyczne, daje nadzieję oraz niesie radość i optymizm.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze