Lewica domaga się odpowiedzialności

Panująca drożyzna, rosnąca inflacja, ograniczane fundusze dla samorządów, niedożywione dzieci czy szalejące raty kredytów hipotecznych. Z pomysłami na rozwiązanie tych problemów ruszyła w Polskę Lewica ze swoją akcją "Bezpieczna Rodzina".

Bezpieczna Rodzina to wakacyjna trasa Lewicy, podczas której odwiedzonych zostanie 100 powiatów w 16 województwach. Dziś w Kaliszu na Plantach Miejskich odbyło się spotkanie z udziałem parlamentarzystów.

Lewica jest znów wśród ludzi. Jednym z naszych głównych priorytetów są zrównoważone miasta, takie jak Kalisz. To nam zależy na tym, żeby rozwój tych miast był zrównoważony, by tutaj to życie toczyło się na innym poziomie. To w takich miastach decyduje społeczeństwo, to tutaj ważą się ważne decyzje, to tutaj są ważne głosy. Zwiedzimy 100 powiatów. Chcemy z naszym merytorycznym programem dotrzeć do społeczeństwa. Przed chwilą odwiedziliśmy nasze targowisko, spotykaliśmy się z kaliszankami, kaliszanami po to, żeby przekazać co jest naszym najważniejszym priorytetem. Społeczeństwo ma prawo czuć lęk, ma prawo czuć się w niebezpieczeństwie socjalnym dlatego, że ogromna drożyzna, inflacja, przeogromne ceny, także na ryneczku, i to co mówi społeczeństwo jest dla nas istotne. Szanowni Państwo, nie będzie tak jak jest do tej pory, że państwo było zawłaszczane przez rządzących, jeżeli chodzi o stanowiska, funkcje, spółki, tak nie może po prostu być. Chcemy także powrócić do sytuacji poprawy relacji w strukturach Unii Europejskiej. Chcemy aby dotarły do nas środki z Krajowego Planu Odbudowy. Niestety obecna sytuacja sprawia, że te środki być może w tej kadencji w ogóle do nas nie dotrą. Potrzebne są one dla samorządów, dla podmiotów gospodarczych, dla firm po pandemii. To są środki za którymi Lewica głosowała po to, żeby gwarantowały rozwój naszego kraju. Chcemy też odpowiedzialności dla tych, którzy doprowadzili do kryzysu w naszym państwie – wzrostu inflacji, stóp procentowych, ogromnego kryzysu jeśli chodzi o drożyznę, wzrost cen paliw, brak między innymi zabezpieczenia energetycznego. To wszystko jest niezwykle istotne, niezwykle ważne dla społeczeństwa. Dlatego wychodzimy w Polskę, rozmawiamy z ludźmi aby pokazać nasz program, pokazać naszą receptę i rozwiązania jeśli chodzi o tę sytuację – Karolina Pawliczak. 

 – Ruszyliśmy w trasę po Polsce z hasłem Bezpieczna Rodzina między innymi dlatego, żeby widzimy, że dziś polska rodzina po prostu bezpieczna nie jest. Najwyższa od 25 lat inflacja, prawie 16%. To nie jest sucha liczba. Ta liczba znaczy, że z portfela każdej i każdego z nas znikają dwie pensje, dwie emerytury, dwukrotność świadczenia 500+. To znaczy, że polskie rodziny, młode małżeństwa, emeryci i renciści boją się o to co za tydzień, o to co za miesiąc, o to co włożą do garnka, o to co założą na siebie czy będą czym mieli ogrzać dom jesienią. Oznacza to gramatyczną sytuację emerytów i emerytek – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

 – Jak spotykamy się z samorządowcami wszyscy się nas pytają co z nami będzie, czy my jeszcze będziemy funkcjonować. Prawo i Sprawiedliwość to taka parta, która chciałaby samorząd zniszczyć, Lewica to taka partia, która chciałaby, żeby samorząd był samorządem – żeby wójt, burmistrz, prezydent i radni sami podejmowali decyzje, żeby mieli środki finansowe, których nikt im nie będzie ograniczał. Dlatego Lewica złożyła projekt ustawy, który mówi o większej ilości pieniędzy dla samorządów – jeszcze więcej z podatków PIT i CIT, żeby nikt nigdy tych pieniędzy samorządowcom nie musiał ograniczać. Żeby samorząd dobrze się rozwijał, potrzebne są także środki z Unii Europejskiej. 270 mld euro leży na wyciągnięcie ręki – podkreślał podczas konferencji Tomasz Trela.

W dalszym ciągu kilkaset tysięcy dzieci w Polsce przychodzi do szkół niedożywionych, część z nich jest po prostu głodna. Dla części z nich ciepły posiłek w szkole to jedyny pełnowartościowy zbilansowany posiłek w ciągu dnia. Wszyscy wiemy jak bardzo ważne jest zbilansowane zdrowe pożywienie pomagające w rozwoju. Dlatego Lewica wśród swoich postulatów Bezpiecznej Rodziny ma zapewnienie każdemu dziecku jeden ciepły, pełnowartościowy posiłek w szkole – powiedziała Paulina Piechna Więckiewicz.

Bardzo ważną kwestią są także rosnące raty kredytów hipotecznych, Lewica w Sejmie złożyła projekt ustawy, która przewiduje zamrożenie wskaźnika WIBOR, czyli w praktyce zamrożenie rat kredytów na poziomie z grudnia 2019 roku.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Trwa rekrutacja do Akademii Prawa Unijnego

7 sierpnia 2022

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ogłosiła nabór do II edycji programu...

czytaj więcej»

Stracona szansa na zwycięstwo – KKS z remisem u siebie

7 sierpnia 2022

Pechowa końcówka meczu i spory niedosyt. Kakaesiakom nie udało się...

czytaj więcej»

Stochniałek: Opieka nad pacjentami jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii

7 sierpnia 2022

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, postanowiła odnieść się do...

czytaj więcej»

Katarzyna Wieczorek i Kwartet Smyczkowy Folusz wystąpili w Parku Przyjaźni

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»