List wojewody z okazji Dnia Flagi

Dziś, 2 maja, świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. "To szczególna okazja, by przypomnieć znaczenie barw narodowych, które od wieków jednoczą Polaków. Biało-czerwona flaga symbolicznie łączy dumną historię Polski, naszą codzienność i nadzieje na dobrą przyszłość kraju, w którym żyjemy" - napisał w okolicznościowym liście do Wielkopolan wojewoda Michał Zieliński.

Wojewoda zachęca do wywieszenia flag narodowych – symbolu naszego szacunku dla Ojczyzny. – Pokażmy, jak wiele nas łączy. Niech udekorowana bielą i czerwienią Wielkopolska będzie znakiem, że pamiętamy, że jesteśmy razem – silni i solidarni – dodał.

“Szanowni Państwo,
Wielkopolanki i Wielkopolanie,


dziś, 2 maja, świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To szczególna okazja, by przypomnieć znaczenie barw narodowych, które od wieków jednoczą Polaków. Białoczerwona flaga symbolicznie łączy dumną historię Polski, naszą codzienność i nadzieje na dobrą przyszłość kraju, w którym żyjemy. 

W Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej warto przywołać związek losów naszych symboli narodowych z Wielkopolską. Najstarszy z nich – herbowy wizerunek Orła Białego – towarzyszy nam już od czasu koronacji Przemysła II w Gnieźnie w 1295 roku. To właśnie kolory godła i tarczy herbowej dały początek fladze narodowej. Świętując, pamiętajmy też o „Mazurku Dąbrowskiego” – zaśpiewanym publicznie po raz pierwszy na ziemiach polskich podczas triumfalnego wjazdu do Poznania generała Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego po zwycięskim I powstaniu wielkopolskim w 1806 roku. Do dziś urna z sercem generała i prochy Wybickiego – twórcy hymnu państwowego – spoczywają w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach Kościoła św. Wojciecha w Poznaniu, a król Przemysł II – w poznańskiej katedrze. Naszym zadaniem jest dbanie o pamięć o historii polskich symboli narodowych oraz o dziedzictwo wartości, które pozostawili ich twórcy. 

Uczcijmy Dzień Flagi tak dobrze, jak tylko pozwala na to tegoroczna sytuacja. W bezpieczny sposób dajmy wyraz dumie z wolności, niepodległości i suwerenności naszego kraju. Serdecznie zachęcam wszystkich Państwa do wywieszenia flag narodowych – symbolu naszego szacunku dla Ojczyzny. Pokażmy, jak wiele nas łączy. Niech udekorowana bielą i czerwienią Wielkopolska będzie znakiem, że pamiętamy, że jesteśmy razem – silni i solidarni.


Z wyrazami szacunku
Michał Zieliński”


Źródło: WUW

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter