reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Listopadowe inwestycje w Kaliszu – miesięczne podsumowanie

Zakończony remont Nowego Światu, ostatnie prace przy przedłużeniu Szlaku Bursztynowego, szerszy zakres prac na Wyszyńskiego. Jednak nie tylko na kaliskich drogach się działo.

Ukończono pierwszy etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 450 na odcinku od Rogatki do ul. Kubusia Puchatka. Na całym wyremontowanym odcinku ułożono nową warstwę drogi, nowe chodniki wraz ze ścieżkami rowerowymi. Na skrzyżowaniach ulic Częstochowskiej i Budowlanych oraz Legionów / Ułańska / Nowy Świat powstały nowe ronda.

Fragment od ulicy Kubusia Puchatka do Ronda Ptolemeusza był modernizowany od 21 lutego 2021 roku, a zakończone w lipcu bieżącego roku. W międzyczasie rozpoczęły się prace na odcinku od Rogatki do Ronda Ptolemeusza.

Ku końcowi mają się prace związane z kolejną inwestycją drogową. Trwa budowa przedłużenia Szlaku Bursztynowego na odcinku od ul. Szerokiej do ul. Łódzkiej. W ramach tego projektu powstaje dwupasmowa dwujezdniowa droga ze skrzyżowaniami w postaci rond na ulicach Łódzkiej, Braci Niemojowskich, Pszenną i Żwirki i Wigury oraz zatoki autobusowe, chodniki i ścieżki rowerowe. Aktualne prace obejmują układanie warstwy bitumicznej na odcinku pomiędzy ulicami Braci Niemojowskich i Pszenną. Według planów nowej siatko połączeń Kaliskich Linii Autobusowych, fragmentem nowo budowanego Szlaku Bursztynowego przetrasowana ma zostać linia nr 22 łącząca okoliczne osiedle mieszkaniowe Wzgórza Kalisza z centrum miasta i osiedlem Dobrzec.

Na terenie osiedla Wzgórza Kalisza ukończono budowę ósmego bloku mieszkalnego, wyposażonego dodatkowo w halę garażową. Na całość inwestycji finalnie składać się ma dziewięć bloków mieszkalnych.

Nieopodal budowanego przedłużenia Szlaku Bursztynowego oraz osiedla Wzgórza Kalisza, przy ulicy Żwirki i Wigury, wybudowano Centrum Opiekuńczo-mieszkalne. Obiekt oferować będzie wsparcie dla 42 osób, w tym 40 korzystających z pomocy dziennej oraz dwóch korzystających z pomocy całodobowej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poinformował, że od 1 lutego 2023 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne rozpocznie działalność.

Zaawansowane prace trwają przy modernizacji ulicy Wyszyńskiego na osiedlu Dobrzec. Na odcinku od ulicy Aliny Szapocznikow do Ronda Honorowych Dawców Krwi obowiązuje ruch jednokierunkowy skierowany w stronę ulicy Podmiejskiej. Ponadto od 21 listopada rozpoczął się kolejny etap robót drogowych – prace zostały rozszerzone o lewą część jedni ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego na odcinku od ulicy Aliny Szapocznikow do ulicy Granicznej. Objęty przebudową został także obręb skrzyżowania z drogą prowadzącą do targowiska.

Przebudowywany jest również odcinek Alei Wojska Polskiego od ulicy Kościuszki do ulicy Widok. Obecne prace obejmują lewy odcinek jedni na odcinku od ulicy Poznańskiej do ulicy Staszica – dwukierunkowy ruch na tym fragmencie prowadzony jest prawą jednią.

Pierwsze elementy zewnętrznej elewacji pojawiają się na budowanej pływalni na osiedlu Dobrzec. Według aktualnych planów ma ona zostać udostępniona przed wakacjami przyszłego roku. Aquapark Kalisz, do którego należeć będzie obiekt, pozyskał ostatnio 3,5 mln złotych dofinansowania w ramach ministerialnego Programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej „Sportowa Polska”. Środki te zostaną rozłożone na dwa lata – 2 mln złotych w tym roku, kolejne 1,5 mln złotych w następnym. Dofinansowanie to pozwoli pokryć 15% wartości inwestycji.

W Strefie Gospodarczej Dobrzec-Zachód ostatnie prace trwają przy hali nr 1 inwestycji Panattoni Park Kalisz.

Ukończono budowę nowej sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 21 w Szczypiornie. Zadanie obejmowało budowę Sali gimnastycznej oraz boiska przystosowanego do gry w futsal, siatkówkę, koszykówkę oraz badmintona. Powstało także zaplecze sanitarne w postaci szatni i pryszniców dla uczniów, toaleta dla niepełnosprawnych, magazyn sprzętu sportowego oraz pomieszczenia biurowe i pokój dla nauczyciela wychowania fizycznego. Powierzchnia użytkowa inwestycji to ponad 500 metrów kwadratowych. Koszt robót wyniósł prawie 5 mln złotych brutto.

Zaawansowane prace dzieją się na Głównym Rynku. Większość terenu wokół Ratusza jest wyłączona z użytkowania, zabezpieczono rosnące tam drzewa. Podczas aktualnych robót natrafiono na kolidujące wykopaliska archeologiczne w postaci murów kamienic pochodzących z XIX wieku oraz dwóch studni.

Od strony ulicy Towarowej prowadzone są prace przy elewacji inwestycji mieszkaniowej jaką jest RiverSide.  Inwestycja ta, składająca się z jednego wielorodzinnego pięciokondygnacyjnego budynku, prowadzona jest na pofabrycznym terenie u zbiegu Prosny i Kanału Rypinkowskiego.

U zbiegu ulic Dobrzeckiej i Mickiewicza, w miejscu dawnego supermarketu, trwają ostatnie prace przy nowym pawilonie handlowo-usługowym Społem.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze