Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Lockaut” i „Problem techniczny” w Galerii Tarasina

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wystawę oraz prezentację dwóch ekspozycji. Ich kuratorem będzie Stach Szabłowski, a dostępne one będą do 31 marca 2022 roku.

„Lokaut” autorstwa Dominika Ritszela prezentuje epizody z historii wyobrażeń na temat męskości. Twórca wystawy stawia także pytania o przemiany i przyszłość tej kategorii oraz podejmuje się refleksji w momencie kulturowego przesilenia jakim jest kryzys patriarchalnej nowoczesności, związany z wyczerpaniem się tradycyjnych modeli męskości.

Na ekspozycję składają się cztery instalacje wideo, które zostały zrealizowane w latach 2014 – 2022. Każda z nich przedstawia studium innej struktury społecznej. Artysta przygląda się takim miejscom jak szkoła, sala gimnastyczna, koszary wojskowe, poligon, pole bitwy i zakłady pracy. Autor zwraca uwagę na pęknięcia w pozornym monolicie męskości, zwraca uwagę na chwile, kiedy w manifestacjach siły do głosu dochodzi słabość. 

W „Problemie technicznym” Bartka Buczka bohaterem jest on sam. Tytułowa prezentacja to wystawa Dominika Ritszela „Lokaut”, która odbywa się po sąsiedzku wraz z wystawą Bartka Buczka. To właśnie on zaprojektował warstwę przestrzenną Lokautu oraz pracował przy montażu jak tak zwany techniczny.

Tak o obu wystawach wypowiada się Stach Szabłowski. 

Dominik Ritszel to urodzony w 1988 roku artysta wizualny tworzący video-instalacje, filmy oraz obiekty. W 2013 roku został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Grafiki Warsztatowej. W swoich dziełach odnosi się do fantazmatów oraz wyobrażeń męskości, które osadzone są w kontekstach historycznych, kulturowych oraz politycznych. 

Bartek Buczek urodził się w 1987 roku. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku malarstwo. Swój dyplom obronił w pracowni Andrzeja Tobiasa. Jego twórczość charakteryzuje się melancholijną atmosferą, która zakorzeniona jest głęboko w egzystencjonalnej refleksji. 

Źródło: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze