Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Lokalne spojrzenie na credo Porozumienia

W nowym biurze Porozumienia Jarosława Gowina w Kaliszu odbyła się kolejna konferencja. Tym razem spotkanie skupione było wokół tematu podsumowania krajowej konwencji oraz przedstawionych na niej propozycji dla Polski.

W konferencji udział wzięli: prezes kaliskiego Porozumienia, asystent wiceministra Rozwoju, Pracy i Technologii Grzegorza Piechowiaka – Szymon Furman, a także sekretarz kaliskiego Porozumienia – Hubert Żurawski. Kaliscy działacze zachęcali do szerokiego włączenia się w proponowane pomysły dla Polski i zaznaczali, że w najbliższym czasie na podobny program będzie może liczyć również samorządowo.

Zapraszam mieszkańców Kalisza do zaangażowania się w powstawanie tego programu poprzez stronę www.porozumieniedlapolski.pl. Lokalnie również w Kaliszu za jakiś czas podejmiemy się budowy programu samorządowego dla miasta. Chcemy pokazać różnym środowiskom politycznym, że będziemy rozmawiać o mieście ze wszystkimi. W obecnej sytuacji planujemy działać społecznie dla kaliszan i być blisko nich oraz udzielać się w różnych inicjatywach. Ważne jest dla nas by słyszeć czego mieszkańcy potrzebują i jak widzą Kalisz. Przy takiej współpracy chcemy zbudować jak najbardziej obywatelski program dla naszego miasta.

Szymon Furman

Głównym tematem spotkania był lokalny odzew na ogólnopolski kongres partii, który miał miejsce w ostatnią sobotę. Wzięło w nim udział sześciu delegatów z naszego okręgu, gdzie poza prezesem kaliskich struktur znaleźli się: burmistrz Adam Pawlicki, burmistrz Iwona Michniewicz, burmistrz Piotr Psikus, Mateusz Niżniowski – wiceprezes kaliskiego Porozumienia oraz radny województwa wielkopolskiego – Witosław Gibasiewicz. W trakcie wydarzenia i po oficjalnych przemówieniach liderów, miało miejsce pięć paneli tematycznych: zdrowie, zielony ład/środowisko, mieszkalnictwo/samorządowa inicjatywa mieszkaniowa oraz integracja europejska i samorząd. Przedstawiciele Porozumienia, którzy zorganizowali konferencję, wspomnieli także o nowej stronie, gdzie każdy z obywateli może włączyć się w budowany program dla Polski – ich zdaniem najlepszy. Członkowie Porozumienia liczą, że uda się tym samym zbudować środowisko ponad podziałami, które będzie działać nie tylko w aktualnym czasie kryzysu czy pandemii, ale także wprowadzi kraj na odpowiednie tory po tym okresie. O szczegółach programu wspominał sekretarz kaliskiego Porozumienia:

Na konwencji krajowej zostało przedstawione credo naszej partii – składa się ono z ośmiu części, które według nas są najlepszym rozwiązaniem dla kraju. Główne filary naszego programu stawiają na pierwszym miejscu Polskę. Jesteśmy dumni z tradycji naszego państwa i chcemy żeby nasz kraj był silny, ale także coraz bardziej otwarty i tolerancyjny na wszystkie sprawy, jakie dzieją się wokół nas. Jednocześnie chcemy dbać też o chrześcijańskie korzenie Polski oparte na nauce świętego Jana Pawła II. Jednym z naszych filarów jest państwo – chcemy by było silne i skuteczne, ale również stwarzało warunki do dobrego działania samorządów czy różnych organizacji pozarządowych. Następny aspekt naszego credo to oczywiście samorządność. Łączy się to z poprzednimi elementami. Bardzo cenimy samorządy i uważamy, że samorządy są jednym z głównych filarów sukcesu 30-lecia wolności w Polsce, kiedy gospodarka rozwinęła się w znaczący sposób. Oczywiście istnieje wiele mankamentów tego okresu, ale sądzimy, że był to znaczący sukces i nadal ten sukces powinien być kontynuowany.

Hubert Żurawski

Pozostałe z punktów programu dotyczą gospodarki, gdzie Porozumienie stawia na program wolnościowy w stosunku do podmiotów gospodarczych i przedsiębiorców czy społeczeństwa – partia proponuje układ, w którym Polska ma być społeczeństwem otwartym. Jak wspominał Furman oraz Żurawski – nasi obywatele tacy są – zarówno otwarci, jak i prorozwojowi. Ostatnie z punktów, które zostały zreferowane na konferencji to bezpieczeństwo, wiedza i nauka oraz klimat.

Przedstawiciele Porozumienia pod koniec konferencji odnieśli się także do tematu państwo a kościół, gdzie wskazali, że jako środowisko konserwatywno-liberalne chcą, by państwo polskie działało ze zdrowym rozdziałem obu podmiotów. Polityka jest ich zdaniem domeną ludzi świeckich i jak dopowiedział Szymon Furman: „Cieszę się, że z ust wicepremiera Gowina wybrzmiały właśnie takie słowa. Ważne by w końcu jasno powiedzieć, że Polska, która została zbudowana na wartościach chrześcijańskich musi dbać by te wartości nie ucierpiały w żaden sposób. Nasz kraj jednocześnie musi możliwie jak najbardziej rozgraniczyć kościół od polityki i odwrotnie, gdyż nic dobrego z tego nie wychodzi.” Wszyscy, dla których pomysły i działania Porozumienia są bliskie mogą kontaktować się z przedstawicielami w formie online, gdzie można także zgłaszać indywidualne pomysły. W podobny sposób można również sygnalizować chęć spotkania czy umówienia się na rozmowę.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Agnieszka

Sprawdziłam i Pan Furman jest asystentem społecznym POSŁA na Sejm a nie asystentem wiceministra. To różniące się od siebie funkcje.

Niemniej powodzenia!

Najnowsze