Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Ludwik Pius Maria Bartosik z Kokanina tematem spotkania KTPN

24 listopada w siedzibie KTPN odbyło się spotkanie naukowe poświęcone wystąpieniu Małgorzaty Smury i Jakuba Multana pt. „Ludwik Pius Maria Bartosik (1909-1941) – Błogosławiony franciszkanin z Kokanina”.

Prelegenci przypomnieli postać zasłużonego zakonnika, który został beatyfikowany wśród 108 męczenników za wiarę w 1999 r. przez Jan Paweł II. Bohater urodził się w pobliskim Kokaninie, uczęszczał do kaliskich szkół, wstąpił do zakonu franciszkanów w Niepokalanowie i tam został zastępcą św. o. Maksymiliana Marii Kolbe. W czasie II wojny światowej był więziony przez hitlerowców w różnych obozach wraz z o. Maksymilianem i innymi współbraćmi. Nazywany „apostołem cierpienia” zmarł w Oświęcimiu.

Wykład przedstawiony został na podstawie zebranych materiałów o błogosławionym franciszkaninie oraz relacji świadków i przeprowadzonych kwerend archiwalnych, które posłużą referentom do napisania planowanej publikacji.

Spotkanie zorganizowane było przez Komisję Naukową Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk z przewodniczącym dr. Makarym Górzyńskim oraz Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Źródło: KTPN

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze