Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

„Lumenalia – światło i czas” dobiegły końca

Projekt „Lumenalia – światło i czas”. Historyczne warsztaty fotograficzne” dobiegł końca. Finałem programu była wystawa oraz prezentacja kalendarza na 2022 rok z fotografiami wykonanymi przez uczestników.

Wizja projektu, zakładająca integrację młodzieży z niepełnosprawnością ze swoimi rówieśnikami, których będzie łączyć wspólna pasja, powstała już w ubiegłym roku, a od kwietnia bieżącego roku rozpoczęto przygotowania do realizacji projektu. Realnie projekt zaczął się od września i wtedy to uczniowie Specjalnego Ośrodka Szklono – Wychowawczego nr 2 w Kalisz i z Technikum TEB Edukacja w Kaliszu uczestniczyli w wykładach o fotografii przygotowanych przez Jerzego Wierzbickiego. Do programu zaangażowano także znanego kaliskiego przewodnika Piotra Sobolewskiego, który podzielił się z uczestnikami projektu swoją wiedzą o historii Kalisza – zarówno tą udokumentowaną w księgach, jak i tą znaną z legend i opowieści. Na podstawie tych opowiadań uczniowie wybrali i przygotowali 6 scenek rodzajowych, upozowali modeli i wykonanali serię zdjęć w plenerze. Charakteryzacje i kostiumy przygotowała stylistka Anna Michalak-Bartosz, a rekwizyty niezbędne do zbudowania odpowiedniej scenografii stworzyła Agata Szymańska-Rogozińska. Następnym etapem była cyfrowa obróbka wybranych fotografii, które zostały zaprezentowane podczas finałowej wystawy w Akceleratorze Kultury oraz w kalendarzu na 2022 rok, który skomponowała Nadzeya Minzer. W fotograficznych zmaganiach, uczniów wspomagali opiekunowie Jakub Seydak oraz Joanna Sypniewska. W związku z tym, że w projekcie wzięła udział młodzież z niedosłuchem, której na co dzień trudniej komunikować się ze światem, podczas wszystkich etapów programu towarzyszył im tłumacz języka migowego Marcin Suchodolski. Za koordynację projektu odpowiedzialna była Anna Bigora.
Ogromnie cieszy fakt, że mimo różnic w sprawności, młodzież świetnie ze sobą współpracowała, i potrafiła naukę fotografii zamienić w świetną zabawę i integrację. Uczniowie pokazali to zarówno podczas wycieczki do Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz wspólnych spacerów i kolejnych sesji fotograficznych, które były ich własna inicjatywą. Tym bardziej szkoda, że wraz z końcem roku zakończono także bardzo udany Projekt „Lumenalia – światło i czas”. Historyczne warsztaty fotograficzne”. Pozostaje mieć nadzieję, że uczestnicy projektu będą przekonywać swoich rówieśników, że niepełnosprawność nie jest żadna przeszkodą w realizacji swoich pasji. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze