Luzowanie obostrzeń od 1 marca. Jakie zmiany nas czekają?
Od 1 marca poluzowane zostaną dotychczasowe obostrzenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczyć będą m.in. pracy zdalnej w urzędach. Informacje o nich przekazał premier Mateusz Morawiecki.
23 lutego odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
– Można znieść część ograniczeń, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy. – Zmiany, które zaprezentujemy są przedyskutowane z radą ds. COVID-19, w której znajdują się specjaliści w tej dziedzinie. Dzisiaj widzimy po wielu konsultacjach medycznych i po obserwacji tego, co dzieje się w innych krajach, widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść daleko idące zasady, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy. Kolejne kraje znoszą obostrzenia i wracają do normalności, ale cały czas zalecają szczepienia – powiedział premier.
Rząd zapowiada zniesienie większości obostrzeń od 1 marca. Premier poinformował, że obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych pozostanie nadal. Jednak przywrócona zostanie praca w urzędach, zniesione zostanie zlecenie pracy zdalnej. Izolacja i kwarantanna dla domowników zostanie utrzymana, jednak w skróconym czasie. Decyzja jest oparta na wnikliwej analizie trendów i sytuacji w szpitalu. -Od 1 marca zniesiona zostanie większość restrykcji o charakterze gospodarczym.
Co się zmieni?
Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.
– Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19
Jeśli zachorujesz, bez zmian będziesz musiał poddać się izolacji.
Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu.
Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły u Ciebie objawy COVID-19.
Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał. Inne zasady izolacji obowiązują Cię, jeśli wykonujesz zawód medyczny, jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem.
Twoja izolacja trwa:
– 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2),
– lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).
Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli mieszkasz z osobą, która jest zakażona koronawirusem. Jeśli mieszkasz z osobą chorą, Twoja kwarantanna trwa tyle, ile izolacja Twojego współdomownika.
Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.
Co ważne:
– jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskałeś negatywny wynik testu, zostaniesz zwolniony z kwarantanny,
– jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz
Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC) Kwarantanna obowiązuję Cię także kiedy wracasz z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.
fot.: gov.pl