baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

M. Piotrowska: „Muzyka będzie wokół nas!”

Wielkimi krokami zbliża się XIV edycja Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych+, która w dniach 21-26 sierpnia 2022 r. zagości w Kaliszu. Koordynująca ten projekt Małgorzata Piotrowska z Fundacji Clarino, organizatora Akademii, opowiedziała nam o planowanych koncertach i imprezach towarzyszących. W jakich nietypowych miejscach zagrają muzycy w tym roku? Jakie ciekawe atrakcje przygotowali organizatorzy? I ilu artystów przyjedzie na muzyczne warsztaty do naszego miasta?

Mateusz Walczak: Zacznijmy od tego, czym Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych wyróżnia się na tle innych wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza organizowanych w wakacje? 

Małgorzata Piotrowska: Organizujemy imprezę, która po raz piąty odbędzie się w Kaliszu, a ogółem będzie to XIV edycja Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych+. Jest to kurs instrumentalny dla młodych adeptów sztuki, ale nie tylko, bowiem na Akademię przyjeżdżają również studenci i absolwenci szkół i uczelni muzycznych.. Jako ciekawostkę dodam, że przekrój wieku uczestników wynosi od 9 do ponad 70 lat! W ramach warsztatów odbywają się lekcje z wybitnymi pedagogami, którzy przyjeżdżają do nas z całego świata: z Niemiec, z Węgier, z Włoch, a nawet z Japonii czy z Wysp Kanaryjskich! Towarzystwo będzie bardzo międzynarodowe. Do Kalisza przyjedzie ponad 300 młodych artystów, chcących doskonalić swoje umiejętności muzyczne.

Postanowiliśmy wykorzystać potencjał naszych gości i zorganizować imprezę towarzyszącą pod nazwą Roztrąbiony Kalisz. Podczas tych plenerowych wydarzeń zaprezentują się nasi mistrzowie i zaproszeni goście. Przyjadą do Kalisza orkiestry z okolicznych miejscowości, zaprezentują ciekawe programy. Słowem: będzie to muzyczny rarytas dla mieszkańców!

Jaki jest program tegorocznej imprezy?

Zaczynamy 21 sierpnia o godz. 19:30 koncertem inauguracyjnym w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. A od poniedziałku rozpoczynamy cykl dwóch koncertów dziennie, trwający do piątku włącznie. Codziennie pierwszy z nich to spotkania z muzyką u św. Józefa o godz. 14:15 – będą to koncerty instrumentalne z repertuarem klasycznym, z udziałem polskich i zagranicznych muzyków, gości Akademii, profesorów akademii muzycznych z całego świata. Do koncertów zaprosiliśmy także najbardziej utalentowanych młodych muzyków. Natomiast wieczorami o 19:30 odbywać się będą koncerty tematyczne. W poniedziałek w Kościele ojców Franciszkanów koncert odbędzie się pod hasłem Recitale Mistrzów. Z kolei we wtorek i środę zaprosimy melomanów do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy pl. Jana Pawła II, gdzie jednego dnia wystąpi konińska orkiestra górnicza, a drugiego – Big Band Powiatu Ostrowskiego wraz z solistami. W czwartek zapraszamy na koncert z Filharmonią Kaliską w sali WPA UAM. W piątek, na finał Akademii, organizujemy o 16:00 Estradę Młodych z udziałem młodszych, ale niezwykle uzdolnionych uczestników naszego wydarzenia, a o godz. 19:30 – nieco starsi uczestnicy Akademii, którzy stworzą Summer Brass Academy pod dyrekcją mjr. dra Pawła Joksa, a po nich zaprezentuje Big Band Powiatu Konińskiego. Oczywiście wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

To kolejna edycja Akademii, stąd pytanie o długofalowe efekty. Czy wśród uczestników pojawiały się osoby, które najpierw brały udział jako uczniowie czy studenci, a dziś są w pełni ukształtowanymi muzykami? Znasz ciekawe historie rozwoju talentów muzyków? 

Tych historii jest naprawdę wiele, bowiem przyjeżdża do nas wielu wspaniałych, utalentowanych artystów, zafascynowanych muzyką. W tym roku do Kalisza przyjedzie ponad 300 osób! Myślę, że osoby, które chcą iść dalej, rozwijać się, to nadal to robią – część z tych osób poszła na studia muzyczne, wiele z tych osób wciąż przyjeżdża na Letnią Akademię. Zwrócę uwagę, że to niezwykłe poświęcenie, by w wakacje przyjechać na tygodniowe, intensywne warsztaty! Zachęca do tego wspaniałe grono profesorów i wykładowców.

Akademia jest projektem ruchomym, dotychczas była organizowana w kilku miastach i bardzo mnie cieszy, że teraz zatrzymała się w Kaliszu. Początki tego projektu to niewielkie warsztaty dla kilku czy kilkunastu muzyków grających na trąbce, które z czasem rozrosły się do kilkuset osób grających na różnych instrumentach, nie tylko dętych blaszanych. Mamy zajęcia doskonalące grę także na flecie, klarnecie, saksofonie, rogu myśliwskim, fagocie, będą też zajęcia z w sekcji jazzowej. Chodzi o to, by każdy z członków orkiestr dętych, którzy przyjadą do Kalisza, mogli znaleźć coś dla siebie.

Powiedziałaś o 300 uczniach biorących udział w tegorocznej Akademii. To ogromne przedsięwzięcia logistyczne, ale i okazja do promocji Kalisza w całej Polsce. Gdzie będą odbywały się zajęcia?

Oprócz trzystu uczestników Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych +, mamy jeszcze członków orkiestr dętych – spodziewamy się co najmniej 10 orkiestr z Kalisza, powiatu kaliskiego i okolic, ale i z całej Polski. Szacujemy więc, że w Kaliszu w ciągu tygodnia pojawi się pół tysiąca grających muzyków! A zajęcia odbywać się będą absolutnie wszędzie – w szkole muzycznej, w I Liceum Ogólnokształcącym, w salach przy sanktuarium św. Józefa, Centrum Kultury i Sztuki, w Akademii Kaliskiej, a nawet w Technikum Samochodowym. Wykorzystamy pełną bazę lokalową Kalisza.

Tak ogromne wydarzenie nie może odbyć się z pewnością bez szerokiego wsparcia mecenasów i partnerów kultury. Kto wspiera kaliską Letnią Akademię? 

Zacznę od wymienienia inicjatora całego przedsięwzięcia, prof. Romana Grynia, bez którego Akademia z pewnością by się nie odbyła, również w Kaliszu. Profesor jest inicjatorem i siłą napędową Akademii, za którym impreza ta podążą od miasta do miasta, aż zadomowiła się w Kaliszu. Tu na miejscu pracują „dwa małe żuczki”: Liwio Szumała i ja, koordynujemy bowiem całe przedsięwzięcia lokalnie, staramy się wspierać prof. Grynia w jego działaniach. Nie udałoby się gdyby nie nasi sponsorzy i mecenasi. Wspiera nas Narodowe Centrum Kultury podlegające pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Miasto Kalisz, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, ale i partnerzy lokalni: firma JAKO, Kukartka, KLA, a także firmy instrumentalne (Kowalczyk Piano, Schimmel Pianos, ZM Concepet, Buffet Crampon Yamaha, Stomvi, Schagerl), które przy okazji Akademii promują swoje produkty. Współorganizatorem wydarzenia jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu.

Jak to się stało, że Letnia Akademia, o której rozmawiamy, trafiła do Kalisza? 

Poprzednim miastem gospodarzem było Opole, a prof. Roman Gryń szukał miejsca, gdzie dalej mógłby iść z tą Akademią, do następnego miasta w Polsce. Ponieważ jest tutaj jego absolwent, wspomniany Liwio Szumała, który argumentował to tym, że Kalisz w herbie ma trębacza, więc to idealne miejsce na tego typu imprezę! Nasza otwartość na organizację spowodowała, że udało się ściągnąć i zatrzymać Letnią Akademię w Kaliszu. Warto podkreślić, że w naszym mieście odbywa się także co kilka lat najbardziej prestiżowy konkurs w Polsce – Festiwal Trębaczy. Laureaci tego konkursu zyskują w środowisku duży prestiż, a przyjeżdżając do Kalisza wiedzą z czym się mierzą – repertuar jest trudny i wymagający, a w jury zasiadają profesorowie wszystkich akademii muzycznych w Polsce. Letnia Akademia jest też okazją na spotkanie z profesorami, którzy mogą dalej rozwijać młode talenty uczestników tych zajęć. Ale to też szansa na wypróbowanie Sali Koncertowej, gdzie później odbywają się konkursowe przesłuchania. Powiązanie obu imprez jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, że kolejna edycja odbędzie się w czerwcu 2023 r., a latem przypadnie jubileuszowa, XV edycja Akademii.

Przyszły rok zapowiada się wyjątkowo, czy przygotowujecie się już szczególnie na rok 2023? 

Mamy dużo planów i marzeń. Kilka lat temu odwiedził nas Ronald Romm, który swoją popularność zdobył grając w Canadian Brass. Był on kilka razy w Polsce, ale na kurs mistrzowski przyjechał właśnie na Letnią Akademię do Kalisza. Jego zajęcia ściągnęły mnóstwo instrumentalistów! Sam muzyk ma trio ze swoim synem Aaronem, również trębaczem, a także z żoną pianistką. Naszym marzeniem jest ich ponowne zaproszenie – rok temu plany pokrzyżowała nam pandemia, choć muzycy mieli już kupione bilety na lot z USA… Bardzo tego żałuję, ale wierzę, że to marzenie uda się w końcu spełnić. Innym ambitnym planem jest połączenie koncertów symfonicznych z muzyką pop.

Czyli będą działania zmierzające do dotarcia do szerszej grupy odbiorców. Jak zachęcacie teraz, by na koncerty przyszli nie tylko melomani, ale szersze grono mieszkańców Kalisza i okolic? 

Myślę, że staramy się to zrobić nieprzeciętnym repertuarem. Choć może się wydawać, że będzie to repertuar klasyczny, nie ma sztampowego programu. Z moich obserwacji wynika, że ludzie, którzy przypadkowo znaleźli się na jakimś koncercie, zostają na nim do końca, bo było ciekawie, a muzyka była nieoczywista. Muzyka nawet klasyczna zaprezentowana na takim poziomie robi wrażenie na każdym, nawet na tym, który się nie zna. 

Czy jest takie miejsce, gdzie chcielibyście zorganizować koncert, gdzie dotychczas Wasza muzyka jeszcze nie dotarła? 

Mamy różne pomysły (śmiech). W tym roku będzie to muzykowanie na Prośnie, na łodziach, co będzie działaniem poprzedzającym Święto Rzeki Prosny. To na pewno świetny pomysł, by zrobić coś nieprzeciętnego i spotkać muzyków w nietypowych miejscach. Graliśmy już na kaliskich wieżach: w Ratuszu, gdzie dostęp mają także turyści, ale też w sanktuarium św. Józefa, gdzie tamtejsza wieża nie jest tak łatwo dostępna jak ratuszowa. Spotkać można było naszych muzyków na balkonach kaliskich kamienic.

Jak przekonałabyś nieprzekonanych, że warto wybrać się na Letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych+? 

Same nazwiska muzyków i gwiazd, które przyjadą do Kalisza, przekonują, że warto wybrać się na koncerty. Różnorodność koncertów jest fascynująca: będzie jazz, muzyka klasyczna czy bigbandowa, ale także sam klimat tej imprezy jest przyciągający. Wybierając się na spacer z psem można usłyszeć trębaczy, puzonistów czy orkiestrę dętą, która akurat maszeruje w stronę rynku czy też spotkać muzyków podróżujących wesołym autobusem. Muzyka będzie docierała zewsząd, będzie wokół nas.

Ciekawe będą też miejsca realizacji koncertów. Oprócz wymienionych świątyń czy sal koncertowych, muzycy będą też koncertowali na łodziach czy na platformie na rzece Prośnie. Instrumentaliści będą też grali w pobliskim Parku Miejskim, a dzięki współpracy z KLA pojawi się wesoły autobus – zabytkowy Jelcz, który zawiezie naszych artystów do różnych zakątków miasta. Chcemy też zagrać koncert w kaliskim szpitalu. Rok temu inicjatywa ta spotkała się z ogromną aprobatą. Nie będzie to jednak taki typowy koncert, bowiem zagramy na wewnętrznym patio szpitala, gdzie na co dzień nie słychać dźwięków muzyki. Klimat imprezy będzie więc naprawdę niecodzienny.

Dziękuję za rozmowę.

Roztrąbiony Kalisz

XIV Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+ KONCERTUJE!

 

NIEDZIELA 21 VIII 2022

godz. 19.30 – Narodowe Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu
Koncert Inauguracyjny XIV Letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych+ 

PONIEDZIAŁEK 22 VIII 2022

14.15 – Narodowe Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu
Spotkania z muzyką u Św. Józefa – Mistrz i Uczeń

19.30 – Kościół oo. Franciszkanów w Kaliszu
Recitale Mistrzów 

WTOREK 23 VIII 2022

14.15 – Narodowe Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu
Spotkania z muzyką u Św. Józefa – Mistrz i Uczeń

19.30 – Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Plac Jana Pawła II nr 9
Orkiestrowa moc
Górnicza Orkiestra Dęta PAK KWB Konin pod dyr. M. Pacześnego

ŚRODA 24 VIII 2022

14.15 – Narodowe Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu
Spotkania z muzyką u Św. Józefa – Mistrz i Uczeń

19.30 – Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Plac Jana Pawła II nr 9
Jazzowe RozGrywki
Big Band Powiatu Ostrowskiego pod dyr. R. Matuszewskiego oraz soliści: M. Fortuna, M. Marszałek, K. Lityński

20.30 – Fontanna Noce i Dnie
Jam Session

CZWARTEK 25 VIII 2022

13.45 – Plac przed Starostwem Powiatowym
Orkiestrowa Letnia Akademia

14.15 – Narodowe Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu
Spotkania z muzyką u Św. Józefa – Mistrz i Uczeń

19.30 – Aula UAM im. prof. J. Rubińskiego ul. Nowy Świat 28-30
Roztrąbiona Filharmonia
Soliści Letniej Akademii i Filharmonia Kaliska pod dyr. Rubena Silvy

PIĄTEK 26 VIII 2021

16.00 – Scena rzece Prośnie
Estrada młodych – Finał Letniej Akademii

19.30 – Scena rzece Prośnie
Koncert Finałowy ROZTRĄBIONY KALISZ
Orkiestra Summer Brass Academy pod dyr. Pawła Joksa
Big Band PSM Konin pod dyr. Krzysztofa Pydyńskiego 

PONIEDZIAŁEK – CZWARTEK 22-25 VIII 2022 godz. 17.00

ROZTRĄBIONY KALISZ! Happeningi w całym Kaliszu  

  • Okna koncertowe na cztery strony świata
  • Wesoły autobus
  • Dęciaki na Prośnie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze