M. Witczak: „Niepokoi nas nieudolność PiS-u w inwestycjach”
Przedstawiciele opozycji wystąpili z szeregiem opinii, wśród nich pojawił się temat „galopującej inflacji” oraz budowy upragnionej obwodnicy. Przedstawiono również inicjatywę senatora Janusza Pęcherza dotyczącą zmian w e-receptach.
Członkowie Koalicji Obywatelskiej przeanalizowali dokumenty generalnej dyrekcji dróg krajowych i autostrad, dotyczące obwodnicy Kalisza i przebudowy drogi numer 25. Według posła Mariusza Witczaka kwestia postępu w tych sprawach kończy się jedynie „na dyskusjach oraz ustach pełnych frazesów”. Dodał również, że niechęć rządzących do naszego regionu wynika z nieudolności osób sprawujących władzę. Poseł Witczak ma również zastrzeżenia względem prezydenta Miasta Kalisza, Krystiana Kinastowskiego, który według niego jest częścią PiS-u, czy też „symbiozy samorządowo-politycznej”. Członkowie Platformy Obywatelskiej zapowiadają, że nadal będą apelować do premiera w związku z budową drogi.
PiS obiecał w 2015 roku zrealizowanie tych inwestycji, po czym minęła cała kadencja. W 2019 PiS ponownie obiecał realizację inwestycji – mamy końcówkę drugiej kadencji i wciąż nic się nie stało. Jest nam bardzo przykro, ale w tym momencie możemy ogłosić klęskę parlamentarzystów PiS-u z okręgu kalisko-leszczyńskiego. Każdego indywidualnie jak i klęskę rządu w tej sprawie w ogóle.
Parlamentarzyści poruszyli również temat inflacji. Według Mariusza Witczaka znajdujemy się w „spirali drożyzny”, która będzie się pogłębiać. Uważa również, że wybór Adama Glapińskiego na kolejną kadencję szefa NBP nie jest słuszny, ponieważ Glapiński jest jednym z filarów odpowiedzialnych za inflację w Polsce. Szef NBP według posła nie reagował odpowiednio wcześniej, przez co dziś inflacja znajduje się na tak wysokim poziomie.
Ta sytuacja pokazuje z jakimi ignorantami politycznymi mamy do czynienia. Jak ignorancko PiS traktuje Polaków.
Przedstawiono również projekt ustawy dotyczącej powołania nowego funduszu celowego, który miałby zwiększać wynagrodzenia nauczycieli o 20%. Przedstawiciele opozycji zapewniają, że te pieniądze zostałyby pozyskane z większych dochodów z budżetu państwa, niż zaplanowano to w ustawie budżetowej na 2022 rok.
Senator Janusz Pęcherz wystąpił z inicjatywą wprowadzenia zmian dla pacjentów kupujących leki za pośrednictwem długoterminowych e-recept. Osoby korzystające z tego typu recept mogą borykać się z brakiem możliwości wykupienia leków w innej aptece, niż w tej w której rozpoczęli realizację recepty. Może to również powodować problem dla seniorów w związku ze wzrostem ceny leku w danej aptece lub przykładowym pobytem na urlopie. W związku z tymi problemami senator złożył oświadczenie do ministra Niedzielskiego, który zapowiedział realizację zmian na początku roku 2022.