baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Maciej Borowiak wiceprezesem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej

Współwłaściciel kaliskiej firmy Brewa Maciej Borowiak został mianowany na stanowisko wiceprezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Główne cele nowego zarządu stowarzyszenia to obniżenie stawki VAT na produkty OZE, ułatwienia dla budowy instalacji fotowoltaicznych dla firm oraz wyrównanie zasad w zakresie zmian dystrybutora energii.

Pierwszą inicjatywą SBF w nowym składzie, była konferencja prasowa – Apel branży PV o ułatwienia budowy instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kWp, która odbyła się 11 maja 2022 roku, w ramach którego  przedstawiono propozycje uregulowań i natychmiastowych zmian w przepisach prawa, które mogą spowodować ułatwienia w rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

W konferencji obok Macieja Borowiaka udział wzięli m.in.: Jacek Biskupski, Krzysztof Kwiatkowski, Emil Muciński, Mieczysław Kasprzak, Mariusz Banasiak. SBF stoi na stanowisku, że potężną barierą w rozwoju elektrowni słonecznych są przeszkody administracyjne. Tylko lepsze rozwiązania prawne i ustawowe ułatwią takie przedsięwzięcia.

Podczas konferencji głos zabrał Maciej Borowiak, członek zarządu SBF i współwłaściciel kaliskiej firmy Brewa:

Tańsza energia to niższa inflacja. Dzisiaj ceny węgla na giełdzie w Rotterdamie są na poziomie 330 dolarów za megawatogodzinę, to ponad 1000 zł. Jeżeli chodzi o cenę megawatogodziny z fotowoltaiki to koszt 300-350 zł. Budowa instalacji 50 kwp to procedura, która trwa 30 dni. Budowa większej zajmuje ponad rok. Jednym z naszych postulatów jest uproszczenie tej procedury-zwolnienie z uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenia do 14 dni ze 150 w wydawania warunków przyłączeniowych dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych.

Maciej Borowiak
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze