Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Mała Rzeźba – Wielki Sen(s) w Galerii Centrum

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na kolejną wystawę w Galerii Centrum.

Wernisaż 13 grudnia, godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 18 stycznia 2024 r.

W ramach zaproszenia na wystawę Stanisław Grochowiak podzielił się krótkim wierszem, a Anna Ilska-Gruchot tekstem o źródłach inspiracji w rzeźbiarstwie:

Pomyśleć że roztopię się w kropli żywicy
Ona zejdzie do morza i stwardnieje w bursztyn
We wnętrzu kropli miasteczko z purpurowymi dachówkami
~Stanisław Grochowiak

Wyobrażam sobie, że mogłaby to być jedna z najładniejszych historii o powstaniu małej formy rzeźbiarskiej. Droga wiodąca od wyobrażenia przez twórczy gest rzeźbiarza, do zamkniętej w materii opowieści. Trudno oprzeć się wspomnieniom z dzieciństwa, kiedy to pod naszymi palcami powstawały całe światy, w naszych dłoniach rozgrywały się najważniejsze rzeczy.
Wśród naszych sprzymierzeńców trafiał się idealny kawałek błota, który zamieniał się w krokodyla; „koty” kurzu znalezione pod szafą – bezcenne, gdy akurat na myśl przyszła mysz o srebrnym futerku; kawałki plasteliny i patyki- nieocenione, kiedy powoływaliśmy do istnienia całe zastępy rycerzy zaopatrzonych w kłujący oręż; no i piasek… cudownie poddający się naszej woli, gdy chodziło o chwilowe przechowanie śladów naszych prawdziwych zwierząt (mieliśmy kury i psa), pozwalający na drążenie niezliczonych tuneli, w których spotykały się nasze palce.
Wtedy nasze światy pakowaliśmy w pudełka od zapałek, które na półkach tworzyły niesłychane konstrukcje, niemające prawa stawiać oporu grawitacji… a które jednak nie spadały. Pakowaliśmy i przechowywaliśmy, bo to były rzeczy najważniejsze. Czasem kilka z nich trzeba było zabrać ze sobą, gdy wyjeżdżało się na wakacje do babci albo gdy – z rumieńcami na policzkach i z kieszeniami pełnymi dojrzałych czereśni – chciało się obdarować najfajniejszego kolegę.
Teraz jesteśmy dorośli. Zadajemy sobie pytanie: „Po co rzeźbię?” Odnajdujemy konteksty, próbujemy nadawać sensy…, ale nadal marzymy o tym, by najważniejsze działo się pod naszymi palcami. Żeby na jedną chwilę mieć pod palcami cały świat… i żeby umieć się tym podzielić.
~Anna Ilska-Gruchot

Artyści biorący udział w wystawie:

Norbert Sarnecki, Anna Ilska-Gruchot, Anna Sarnecka, Tomasz Jędrzejewski, Roman Kosmala, Andrzej Kołodziejczyk, Urszula Szymańska, Emilia Bogucka , Jarosław Bogucki , Wiesław Koronowski, Anna Słonka-Moskwa, Irena Rosińska-Melnik, Maria Podskarbi-Hebisz.

Kuratorzy wystawy: Tomasz Jędrzejewski, Anna Ilska-Gruchot

Źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze