baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Mamy 14 nominowanych i tylko jeden tytuł! Kto zostanie Kaliszanką Roku 2022?

Gala plebiscytu „Kaliszanka Roku 2022” odbędzie się 9 marca w sali Państwowej Szkoły Muzycznej przy Placu Jana Pawła II o godzinie 18:00, a dziś Kaliska Rada Kobiet zaprezentowała wszystkie kandydatki, które można było zgłaszać do 15 lutego. Wśród nominowanych są m.in. nauczycielki, społeczniczki, prawniczka, a także zawodniczki sportowe czy artystki.

Celem konkursu jest dostrzeganie oraz promowanie idei zaangażowania zawodowego i społecznego, przedstawianie pozytywnych przykładów działań kobiet, a także działań na rzecz kobiet. Pierwszą kobietę roku wybrano w Kaliszu spośród 11 nominowanych pań. Tytuł „Kaliszanki Roku 2021” otrzymała Irena Sawicka. „Chcemy, by konkurs Kaliszanka Roku stał się stałym wydarzeniem w kalendarzu, by promował kobiety zaangażowane, realizujące się w różnych zawodach i pasjach, mogące być wzorem dla innych” – mówiła Aneta Staniszewska, przewodnicząca Kaliskiej Rady Kobiet.

Wszystkie kandydatury:

Sylwia Baranowska – poprzez pracę zawodową związana jest z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w różnym stopniu. Od 20 lat związana ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu, najpierw jako nauczycielka, a od września 2018 roku dyrektorka placówki. Pracuje także w Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli , gdzie w ramach kursów/studiów podyplomowych przygotowuje nauczycieli do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Jest pomysłodawczynią i prowadzącą Grupę Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych ,,Przystań”. Aktualnie do grupy należy 480 rodzin osób niepełnosprawnych z terenu całego kraju. Poprzez swoją szeroką działalność wspiera edukację osób niepełnosprawnych, a także ich rodziny. Przyczynia się do integracji środowisk. Jej osiągnięcia są zauważane i doceniane. Jest laureatką konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku i Nauczyciel na Medal, Wolontariusz roku 2017 i innych.

Iwona Bartosik – wolontariuszka znanej w Kaliszu fundacji CHOPS. Jest jednym z filarów i liderów tej fundacji, empatyczna, wspiera innych w potrzebie. Jej przygoda z fundacją zaczęła się dużo wcześniej, jak sama mówi, „Nawet, jak się nie udaje, to i tak się udaje”. Ma dobre serce, jest wrażliwa, oddana, zawsze gotowa do pomocy. Wspiera innych w potrzebie, bierze udział w działaniach organizowanych przez fundację. Jej dom zawsze otwarty jest dla innych, można powiedzieć, że jest miejscem schronienia. Ukończyła studia pedagogiki przedszkolnej. Wraz z mężem prowadzi rodzinę zastępczą, każdą wolną chwilę poświęca jej. Lubi haftować i czytać książki.

Ewa Barwińska – jest najbardziej utytułowaną szachistką w historii naszego miasta. 17-latka została powołana do młodzieżowej kadry Polski do 23 roku życia. Zawodniczka klubu Kaliskiego Towarzystwa Szachowego w Kaliszu odnosi ogromne sukcesy w szachach. Ma za sobą znakomity rok. W listopadzie została wicemistrzynią Polski do lat 20, a w grudniu reprezentowała nasz kraj w mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych, w których zajęła drugie miejsce w kategorii G18. Wcześniej startowała w europejskim czempionacie U16. Te sukcesy zaowocowały powołaniem Ewy do młodzieżowej kadry Polski (U23) . W 2022 roku Ewa Barwińska została wicemistrzynią Europy w szachach błyskawicznych w kategorii G18. Wcześniej – podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet do lat 20 w szachach klasycznych – 16-letnia Ewa zajęła drugie miejsce i zdobyła srebrny medal.

Joanna Dolna – od wielu lat współpracuje z fundacją ,,Nowa Nadzieja”. Jest organizatorką licznych działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych, współtwórczynią Klubu Rodziców Wymagających Dzieci. Prowadzi bezpłatne konsultacje dla matek dzieci ze spektrum autyzmu. Dyrektorka i nauczycielka języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu. Oligofreno i tyflopedagog, terapeuta osób ze spektrum autyzmu. Krzewi idee patriotyczne i niepodległościowe, zaangażowała ponad 100 osób do udziału w Marszu Wolności. Organizuje bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy, warsztaty kulinarne dla dzieci z Ukrainy, jest zaangażowana w pomoc każdemu, kto tego potrzebuje. Śpiewa w Kaliskim Chórze Nauczycielskim, od ponad 30 lat jest wolontariuszką PCK. Jest laureatką Kaliskiego Dyktanda, w którym zdobyła Złote Pióro.

Liliana Gajewska – młoda kobieta zajmująca się rekonstrukcją mody XX wieku, która swoje hobby i zainteresowanie historycznymi strojami przeniosła do codziennego życia. Zainspirowana ubiegłym wiekiem ubiera się w stylu retro, czym wzbudza zainteresowanie każdego, kto się z nią spotka. Swoimi stylizacjami uświetniła lubiane przez kaliszan święto ulicy Niecałej. Zorganizowała pokaz mody podczas uroczystości nadania hymnu I Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Asnyka. Indywidualistka, która wyznacza nowe trendy, łącząc historię z nowoczesnością.

Marta Michalska – jej działania koncentrują się na maksymalnie szerokim wsparciu dzieci w spektrum autyzmu oraz ich rodzin. Jest dyrektorką Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej Edukal oraz prezeską Fundacji Dzieciom Dajemy Szansę. Dba, by kadra prowadziła terapię na najwyższym poziomie, w związku z czym umożliwia udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach. Wiedzą ze szkoleń terapeuci dzielą się z rodzicami uczniów podczas bezpłatnych warsztatów realizowanych na terenie szkoły. Fundacja prowadzona przez nią to miejsce, w którym dzieci w spektrum oraz ich rodziny mogą uzyskać profesjonalne wsparcie. Począwszy od bezpłatnych diagnoz w kierunku ASD, poprzez grupy wsparcia dla rodziców, półkolonie, festyny, aż po bale charytatywne. Marta Michalska, to osoba, która dba o ciągły rozwój dzieci z ASD i ich rodzin, swojej kadry oraz własny.

Aldona Adamiak–Sadowska – zawodowo i prywatnie pomaga matkom samotnie wychowującym dzieci, osobom potrzebującym, bezdomnym, uzależnionym i wykluczonym społecznie. Od 5 lat jest wolontariuszką fundacji CHOPS, wspiera podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta. Pracuje jako wykładowca, instruktorka terapii uzależnień, prowadzi także zajęcia profilaktyczne dla uczniów. Przygotowuje się do pracy jako terapeuta zajęciowy. Jest autorką artykułów edukacyjnych publikowanych w różnych czasopismach. Tworzy rękodzieło, które przekazuje na akcje charytatywne.

Karolina Skrzypczyńska – od ponad 10 lat jest związana z kaliską palestrą, jest patronką aplikantów adwokackich. Aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych związanych z pomocą ofiarom przestępstw, reprezentuje je również pro bono. Udziela bezpłatnej pomocy prawnej uchodźcom z Ukrainy, organizuje zbiórki dla nich, trzykrotnie wysyłała busy z darami. W ramach akcji Adwokaci Rozjaśniają Prawo prowadzi bezpłatną obsługę prawną dla Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. To dzięki niej 42 rodziny z Osiedla Dębowego oszukane przez nieuczciwego dewelopera mogły zamieszkać w swoich mieszkaniach. Pomogła im przejść przez trudny, wielowymiarowy proces. Zrobiła to jako pierwsza w Polsce, dzięki czemu rozsławiła Kalisz na cały kraj.
Jest laureatką plebiscytu Orły Prawa 2022. Swoją wiedzę w dziedzinie prawniczej poszerza na studiach doktoranckich.

Hanna Szkudlarek – mama 9 synów, od 15 lat zaangażowana jest w działalność punktu charytatywnego przy sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Działa w radzie osiedlowej, organizując festyny i akcje społeczne dla dzieci. Jest inicjatorką powstania Fundacji Dziewięciu Braci, która ma na celu niesienie pomocy rodzinom wielodzietnym. Otrzymała Odznakę Honorową „Meritis pro familia”, a także pierścienia św. Józefa za zabezpieczenie bytu tak licznej rodziny oraz wychowanie potomków w wartościach chrześcijańskich i patriotycznych. Największym jej odznaczeniem jest odznaczenie Honorowe Benemerenti lub rzadziej Bene merenti (łac. Dobrze zasłużonemu) – odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, nadawane przez aktualnego Papieża za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, oddane wraz z rodzinami i społecznościami.

Ilona Olek–Szymankiewicz – pracuje w II i IV liceum w Kaliszu ucząc podstaw przedsiębiorczości, matematyki i WOS-u, realizuje wiele autorskich projektów. Pomaga w nabywaniu kluczowych kompetencji z zakresu ekonomii, zarządzania i prawa. Koordynatorka akcji ,,Szlachetna Paczka”. Bierze udział w takich akcjach, jak Młodzieżowe Misje Gospodarcze, które pozwalają nabyć młodzieży umiejętności i doświadczenie w różnych dziedzinach i w różnych branżach. Przez 8 lat prowadziła kursy doszkalające i aktywizujące osoby bezrobotne z powiatu kaliskiego. Jako wykładowczyni i szkoleniowiec współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami. Prywatnie pasjonatka bachaty i wschodnich sztuk walki.

Małgorzata Szymioł – przedsiębiorczyni, od 1998 roku prowadzi kwiaciarnię przy Złotym Rogu. Stale rozwija zarówno talent florystyczny, jak i swoją firmę. Uczestniczyła w licznych wystawach, szkoleniach, kursach i konkursach. Może się pochwalić zajęciem I miejsca w układaniu kwiatów w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Kaliszu, a także dyplomem za udział w Międzynarodowych Florystycznych Mistrzostwach Polski, a także w innych pokazach. Jej największym osiągnięciem jest zdobycie w 2014 r. tytułu Mistrzyni Polski we florystyce. Kwiaciarnia Małgorzaty Szymioł jest ozdobą Kalisza, jednym z najchętniej fotografowanych miejsc. Przyciąga uwagę niezwykłym wystrojem. Przyczynia się do poprawy estetyki miasta.

Mariola Troczyńska – kobieta pełna pasji, o wielkim sercu. Czynnie bierze udział w różnego rodzaju zbiórkach, wspiera akcje pomagania mieszkańcom Kalisza. Jest właścicielką salonu jubilerskiego przy Galerii Tęcza, do którego zawsze można wejść po dobre słowo, otuchę, pomoc i ciepłą herbatę. Zajmuje się kobietami w ciąży i z dziećmi, działa pod hasłem „kobieta w potrzebie" udziela się w fundacji Abba Pater, opiekując się wielodzietnymi rodzinami, a w DomSpot, poświęca czas młodzieży. Z fundacją CHOPS opiekuje się starszymi ludźmi, rozwożąc im obiady w ramach akcji „obiad dla seniora”. Pomaga w zamawianiu recept i ich realizowaniu, wozi do lekarzy i na rehabilitację. Podczas pandemii organizowała maseczki i inne niezbędne przedmioty ochronne, była wolontariuszką w kaliskim DPS-ie. Wspiera akcje charytatywne i loterie fantowe. Jest współorganizatorką wypoczynku dla dzieci z biednych rodzin.

Marta Walczykiewicz – wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku. Sportowa ambasadorka Kalisza. Jest legendą polskiego kajakarstwa, czyli sportu dla twardzieli. Trenuje od najmłodszych lat, a szczęście przynosi jej ukochany kajak, który nazywa pieszczotliwie ,,Jaszczurem” To tacie zawdzięcza swoją przygodę z kajakiem. Od 1996 roku, czyli od czasu, w którym rozpoczęła profesjonalną przygodę z kajakarstwem, jej obecność w tej dziedzinie sportu nadal wzrasta. Mając 15 lat zdobyła swój pierwszy medal, a teraz zdobywa kolejne. Jej osiągnięć sportowych nie sposób wymienić… Od ponad 15 lat zdobywa medale na Mistrzostwach Świata. Pomimo zdrowotnych przeszkód, zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w 2014 roku. Kajakarstwo to nie jest jej jedyna pasja, uwielbia wędrówki po górach, Portugalię, kocha naturę i zwierzęta.

Monika Zasiadła – to bardzo skromna osoba. Oddana i kochającą żona, wspaniała matka dwójki dzieci, w tym dziecka niepełnosprawnego. Wraz z mężem stworzyła i prowadzi od 2011 roku grupę kulturalno-sportową MISZ-MASZ, która skupia wokół siebie dzieci i osoby niepełnosprawne, ich rodziców i opiekunów oraz wolontariuszy, pedagogów, ludzi sportu, kultury, sztuki i wszystkich, którzy chcą pomagać. Grupa powstała w celu integracji osób niepełnosprawnych ze zdrowymi w celu zespolenia i czerpania z siebie nawzajem. Monika Zasiadła niedawno została druhną, aby podopieczni zaistnieli w harcerstwie. Zawsze uśmiechnięta, pogodna, chętna do pomocy, a przy tym niezwykle skromna. Całe swoje życie poświęca innym. Pokazuje rodzicom dzieci niepełnosprawnych, że nie można zamykać się w domu, że trzeba szukać kontaktu z drugim człowiekiem, a integracja jest bardzo ważna. Jest przykładem dla innych kobiet i wzorem do naśladowania.

Źródło: KRK

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze