Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Mapping to multimedialne przedstawienie historii dla każdego!

Już od piątku, 13 sierpnia do niedzieli, 15 sierpnia od 20:45 do 22:00 na budynku kaliskiego ratusza będzie można podziwiać multimedialny pokaz pt. ,,Cud nad Wisłą”. Dziś rozmawiamy z autorem tego projektu – Spirosem Popowskim – o jego celach oraz początkach mappingu.

Daniel Dudek: Jak zaczęła się Pana przygoda z mappingiem?

Spiros Popowski: Przygoda z mappingiem zaczęła się 4 lata temu od charytatywnej iluminacji. Zbieraliśmy w ten sposób pieniądze dla chorej na raka mieszkanki Brzegu. To był pierwszy raz, kiedy coś takiego zaprezentowaliśmy. Natomiast dalej dzięki poszczególnemu wsparciu finansowemu udawało się tworzyć takie pokazy na coraz większą skalę. 

Daniel Dudek: Na czym mapping właściwie polega?

Spiros Popowski: Mapping polega na wyświetlaniu obrazu z projektora. Nie jest to jednak takie proste jak może się wydawać, że jest rzutnik, na którym coś się wyświetla i w zasadzie to tyle. Tutaj wszystko musi być dokładnie policzone, każde okno, element architektury itp. To nie może być wesoła twórczość. 

Daniel Dudek: Logistycznie przeprowadzenie takiego wydarzenia to logistycznie to trudne przedsięwzięcie?

Spiros Popowski: Logistycznie to raczej trudne przedsięwzięcie. W przypadku tej projekcji kaliskiej jeszcze nie w takim stopniu, dlatego, że nie musimy mierzyć na centymetry modeli 3D, natomiast to już pewnego rodzaju kuglarstwo – my stawiamy na jasny przekaz, związany z historią naszego kraju – na największym z możliwych ekranów w Kaliszu, czyli Ratuszu. 

Daniel Dudek: Dlaczego akurat Bitwa Warszawska jako temat przewodni projekcji? 

Spiros Popowski: Chcemy zaprezentować historię właśnie Bitwy Warszawskiej, dlatego, że jest to zwycięstwo niestety nieznane dla każdego. Chcemy celebrować sukcesy z naszej przeszłości a nie porażki. Wydaje mi się, że nie trzeba tutaj nic więcej dodawać.

Daniel Dudek: Dla mieszkańców taka forma przekazywania historii jest atrakcyjna? 

Spiros Popowski: To co robimy, to nie jest działalność naukowa. W naszej opowieści pada naprawdę niewiele dat. Jesteśmy tu po to, żeby dobrze się bawić i przekazać mieszkańcom zajawkę tej historii. Stosujemy skróty myślowe, mówimy jasno – wszystko po to, żeby być jak najlepiej zrozumianym. Bardziej przyrównałbym to do kanału na YouTubie niż książki historycznej. Tym, żeby ten przekaz był jak najczytelniejszy zajmuje się nasz scenarzysta – Krzysiek Kubik. Zależy nam, aby żeby przekazywać wiedzę w prosty sposób. Uczymy bawiąc, bawimy ucząc. 

Daniel Dudek: Czy w przyszłości planujecie Państwo tworzenie 

Spiros Popowski: Projekty, które tworzyliśmy na potrzeby mieszkańców Włocławka to również projekty lokalne, nie tylko związane z historią całego kraju. Jeżeli kiedyś będzie takie zapotrzebowanie na opowiedzenie historie Kalisza w taki sposób to będziemy się nad tym zastanawiać.

    W Kaliszu mapping będzie wyświetlany na kaliskim Ratuszu od 13 sierpnia do 15 sierpnia od 20:45 do 22:00 (z wyłączeniem soboty, gdy projekcie pojawią się po kinie letnim). 

    Multimedialne pokazy będą trwały kilkanaście minut i będą wyświetlane w odstępach czasowych. 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze