Marek Krajewski odwiedzi Przygodzice

Polski pisarz, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów i laureat Paszportu Polityki - Marek Krajewski odwiedzi dziś Przygodzice. W trakcie spotkania wyjaśni m.in. skąd wzięło się hasło: "- Gdzie urodziła się Rita Hayworth? - W Przygodzicach".

Krajewski jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się jak dotychczas dwanaście tomów. W 2008, wspólnie z Mariuszem Czubajem rozpoczął nowy cykl kryminału, którego akcja dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. Do tej pory ukazały się dwa tomy: Aleja samobójców i Róże cmentarne. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków: angielski, chorwacki, czeski, duński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, słowacki, ukraiński, węgierski i włoski. W opublikowanej w 2009 Głowie Minotaura, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie, głównym bohaterem obok Eberharda Mocka staje się komisarz Edward Popielski. Stał się on główną postacią nowego cyklu, liczącego jak dotąd dziesięć tomów. Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku (Raymond Chandler). Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych przed- i powojennego Wrocławia (Breslau), a także Warszawy, Trójmiasta i Lwowa. W wydanej w 2015 książce, Arenie szczurów, umieścił akcję w nadmorskim Darłowie.

W mojej powieści szpiegowskiej z Popielskim w roli głównej "Czas zdrajców" pojawia się oto taki dialog: - Gdzie urodziła się Rita Hayworth? - W Przygodzicach. Jest to oczywiście szpiegowskie hasło i odzew (które nie musi być sensowne, lecz musi być na tyle zaskakujące, aby nikt przypadkiem go nie odgadł). Dlaczego akurat Przygodzice przyszły mi do głowy? O tym (oraz o wielu jeszcze innych literackich sprawach) opowiem właśnie w Przygodzicach na spotkaniu autorskim. Zapraszam!

Marek Krajewski

Spotkanie odbędzie się dziś o godzinie 18:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Przygodzice przy ul. Wrocławska 52 (w salce Gminnego Ośrodka Kultury).

 

Fot.: Marek Krajewski/FB

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Pierwsze spotkanie zespołu ds. Strategii AKO

5 lipca 2022

Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu roboczego do spraw „Strategii...

czytaj więcej»

Znamy wyniki egzaminu 8-klasisty!

5 lipca 2022

Znamy już wyniki egzaminów ósmoklasisty. Rezultaty osiągnięte przez kaliskich uczniów...

czytaj więcej»

Modernizacja kamienicy przy ul. Św. Stanisława

5 lipca 2022

Elewacja kamienicy została wyremontowana z udziałem tegorocznych dotacji celowych na...

czytaj więcej»

Odjazdowi bibliotekarze i czytelnicy w Russowie

5 lipca 2022

Odjazdowy Bibliotekarz wyruszył z Kalisza już po raz 10! Lokalną...

czytaj więcej»

Wyłączone przystanki w Tłokini

5 lipca 2022

Wydział Spraw Obywatleskich Urzędu Miasta Kalisza informuję, że ze względu...

czytaj więcej»

Sukces dziewcząt z Zakrzyna w turnieju Ogólnopolskim

5 lipca 2022

Dziewczyny z maleńkiej miejscowości w naszym powiecie, a konkretnie z...

czytaj więcej»