baner_AK
reklama-SWWS

„Mariaże Marii” zagoszczą w Opatówku

Już dziś o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Mariaże Marii” w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku. Postać Marii Konopnickiej, także od mniej znanej strony, przybliży autorka wystawy Monika Sobczak-Waliś.

„Mariaże Marii” zostały przygotowane w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej, a 6 maja odbył się wernisaż tej wystawy w Kaliszu w Bibliotece Głównej MBP. Urodzona w Suwałkach poetka, właśnie nasze miasto uważała za rodzinne. Tutaj dorastała, brała ślub, czerpała pierwsze inspiracje do swoich późniejszych utworów. Ekspozycja opowiada o Marii z Wasiłowskich Konopnickiej poprzez różne aspekty jej życia i działalności. Mamy więc Marię – suwałczankę, kaliszankę, kobietę, matkę, pisarkę, turystkę, emancypantkę. „Każdy z nas ma swoją Marię Konopnicką. Dla jednych to autorka utworów dla dzieci, dla innych bohaterka szkolnych akademii, dla jeszcze innych symbol feminizmu. Jaka Maria Konopnicka była naprawdę – tego dzięki samej zainteresowanej nigdy się nie dowiemy. Skutecznie zacierała za sobą ślady, myliła tropy i pozostawiała niedopowiedzenia. To jest w tej postaci najbardziej frapujące” – tłumaczy Monika Sobczak-Waliś.

Na ekspozycji można zobaczyć skany wielu dotąd nieudostępnianych w Kaliszu dokumentów, fotografii oraz rękopisów w tym: kartę Kaliszanina z 1870 r. z wierszem „W zimowy poranek” stanowiącym debiut literacki Konopnickiej oraz reprint rękopisu „Roty” uznawanej za jedną z najbardziej patriotycznych polskich pieśni. Kopie swoich cennych zbiorów na potrzeby wystawy udostępniły: Archiwum Państwowe w Suwałkach, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Wystawa zagości w Opatówku właśnie dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Wstęp wolny.

Źródło: MBP i GBBG

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze