Marszałek Woźniak o praworządności w Polsce z ambasadorem USA

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, spotkał się w środę 11 maja z ambasadorem USA. – Podziękowałem Panu Ambasadorowi za to, że Prezydent Biden, jak i on nie wiążą kwestii ukraińskiej z praworządnością i wolnością mediów w Polsce – mówił Marek Woźniak.

Do spotkania Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego z Markiem Brzezinskim, Ambasadorem USA w Polsce doszło podczas międzynarodowej konferencji Impact’22, która odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

Marszałek na początku spotkania przekazał Ambasadorowi zdjęcie fasady Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Nie była to przypadkowa fotografia, bowiem na początku 2021 r., tuż przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na Prezydenta Stanów Zjednoczonych przed siedzibą Samorządu Województwa Wielkopolskiego pojawiła się ekspozycja ukazująca wizerunki prezydenta elekta oraz przyszłej wiceprezydentki Kamali Harris w otoczeniu dwóch amerykańskich flag z życzeniami: „Powodzenia, Panie Prezydencie BIDEN!”.

Ekspozycja wzbudziła wówczas pewne kontrowersje. Jej przeciwnicy argumentowali, że instytucja publiczna, jaką jest sejmik województwa wielkopolskiego, nie powinien w takiej formie prowadzić polityki zagranicznej.

Z radością i nadzieją witam inaugurację kadencji Prezydenta Joe Bidena. Radość wynika z przekonania, iż przywróci on wizerunek USA jako państwa będącego wzorcem demokratycznych rządów. Państwa budującego relacje z sojusznikami oparte na wspólnych wartościach, nie zaś bezwzględnych interesach.

Marek Woźniak

– Powiedziałem Panu Ambasadorowi, przekazując mu zdjęcie, że jestem bardzo zadowolony z wizyty Prezydenta Bidena w Polsce, ponieważ swoją postawą potwierdził to, czego sam się po nim spodziewałem. Podziękowałem również za wypowiedzi i postawę Prezydenta, jak i Ambasadora za to, że nie wiążą kwestii ukraińskiej z praworządnością i wolnością mediów w Polsce. Sprawami związanymi z obronnością nie można zakrywać problemu naruszania Konstytucji i zamachu na wolne media. Je należy traktować równolegle – twierdził marszałek.

Mark Brzezinski Ambasadorem USA w Polsce został w styczniu 2022 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie w Wirginii. Na Uniwersytecie Oksfordzkim obronił doktorat z nauk politycznych, a tematem jego pracy były przeobrażenia konstytucyjne w Polsce. Do roli ambasadora w Warszawie był brany pod uwagę już podczas prezydentury Baracka Obamy. Ostatecznie w latach 2011–2015 pełnił funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, MA

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Świadkowie zdarzenia poszukiwani!

29 maja 2022

Policjanci z Zespołu ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu...

czytaj więcej»

Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

29 maja 2022

Delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała między 17 a...

czytaj więcej»

Festiwal w Żelazkowie

28 maja 2022

Już jutro w Żelazkowie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych i...

czytaj więcej»

Płyty, winyle i kasety z całego świata w galerii Amber

28 maja 2022

Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski zawitali dziś do Galeria...

czytaj więcej»

W muzycznym świecie zwierząt

28 maja 2022

Czy spotkaliście kiedyś w filharmonii kangury, żółwie albo kukułkę? Może...

czytaj więcej»

Dzień Dziecka w mieście!

28 maja 2022

Dzień Dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami! Z tej...

czytaj więcej»