baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Marszałek Woźniak z listem do Wielkopolan

Zbiórki pieniędzy, darów, oferty przekazywania lokali dla uchodźców – sytuacja na Ukrainie popycha coraz większe grono osób – również publicznych – do mniej lub bardziej symbolicznych gestów. Do mieszkańców Wielkopolski zwrócił się w oficjalnym liście marszałek Marek Woźniak, podkreślając że: „Wielkopolska już nie raz udowodniła, że można na nią liczyć.”

Drodzy Wielkopolanie! Szanowni Państwo!

Europa stanęła przed największym wyzwaniem od trzech dekad. Mamy do czynienia nie tylko za agresją na Ukrainę, ale z agresją na europejski porządek bezpieczeństwa i europejskie wartości.

Po doświadczeniach XX w. wydawało się, że politycy w całej Europie zrozumieli, że wojna nie może być instrumentem realizacji interesów państwowych. Wydarzenia z sierpnia 2008 r. w Gruzji oraz 2014 r. na Ukrainie stanowiły preludium do tego, co dzieje się obecnie. Nie wszyscy potraktowali te ostrzeżenia poważnie.

Przede wszystkim wyrażam pełną solidarność ze społeczeństwem i władzami Ukrainy, które bronią swojej suwerenności oraz niezależności. Ukraina, jak każdy pełnoprawny członek wspólnoty międzynarodowej, posiada prawo do wyboru własnej drogi rozwoju oraz swoich sojuszy i partnerów międzynarodowych.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w minionych latach, poprzez dzielenie się doświadczeniem transformacji ustrojowej i budowy nowoczesnego samorządu, wspierał budowę państwowości Ukrainy. Dokładnie teraz, 27 lutego 2022 roku, mija 20 lat od podpisania porozumienia o partnerstwie międzyregionalnym z Obwodem Charkowskim. Jednak zamiast świętować, martwimy się losem naszych ukraińskich przyjaciół.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu cały czas – zwłaszcza teraz w tym trudnym momencie –  utrzymuje  kontakt
z Charkowską Obwodową Administracją Państwową.

Gotowość do wspierania naszych charkowskich i ukraińskich przyjaciół zadeklarowali także radni wojewódzcy, przyjmując 31 stycznia br. „Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy”, które zostało przekazane do Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Rady Obwodu Charkowskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wielkopolska już nie raz udowodniła, że można na nią liczyć. W 2014 r. pomogliśmy zorganizować leczenie i rehabilitację dla osób poszkodowanych w czasie wydarzeń ukraińskiej rewolucji godności. Gościliśmy także młodzież z Obwodu Charkowskiego. I tym razem nie zostawimy naszych przyjaciół bez wsparcia. Wielokrotnie osobiście podnosiłem też tematykę Ukrainy na forach europejskich, przede wszystkim w ramach mojej działalności w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. Nie inaczej będzie i tym razem.

Drodzy Wielkopolanie! Szanowni Państwo!

Przed nami trudny czas. Nie wiemy, jak rozwiną się wydarzenia i jakim konkretnie wyzwaniom przyjdzie stawić nam czoło. Apeluję o codzienną uważność i sąsiedzką życzliwość wobec tysięcy obywateli Ukrainy, którzy w różnych wielkopolskich miejscowościach żyją i pracują wspólnie z nami
na dobrobyt naszego regionu.

Drodzy obywatele Ukrainy – mieszkańcy Wielkopolski! Jesteśmy z Wami!

Z poważaniem

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Źródło: UMWW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze