Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Maturzyści Diecezji Kaliskiej modlili się na Jasnej Górze

Ponad 1000 maturzystów z diecezji kaliskiej pielgrzymowało na Jasną Górę, aby prosić o wstawiennictwo na czas egzaminów maturalnych i rozeznanie swojej drogi życiowej. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, odwołując się do historii św. Józefa Egipskiego, prosił młodych, aby nie stracili wiary w miłość. „Św. Józef doświadczył ze strony swoich braci nie tylko braku miłości, ale nienawiści i zawiści. Człowiek zawistny to człowiek, który smuci się z dobra drugiego człowieka, nie może tego znieść, że druga osoba ma jakieś sukcesy i wtedy coś w człowieku ewoluuje właśnie w stronę nie tylko zazdrości, ale i zawiści” – przestrzegał kaznodzieja. Podkreślał, że Jezus poprzez wzięcie krzyża uczy nas, że w życiu należy mierzyć się z trudnymi sytuacjami. „Bądźmy świadkami Bożej miłości na drodze swojego życia i wobec drugiego człowieka” – mówił celebrans.

Przekonywał młodych, że Jezus wzmacnia człowieka w trudnych sytuacjach. „Jezus chce nas ciągle leczyć poprzez swoją łaskę na każdym etapie naszego życia, ale musimy Mu na to pozwolić” – zaznaczył biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej. Wskazując na św. Jana Pawła II stwierdził, że każdy kto się z nim spotykał doświadczał radości i odchodził podniesiony na duchu. 

Zachęcał przy tym maturzystów, aby od Maryi uczyli się prawdziwej miłości wobec Boga i drugiego człowieka. „Prośmy Ducha Świętego, aby wlewał w nasze serca dar miłości i byśmy odeszli stąd z dobrym doświadczeniem tego, czym jest miłość. Miłość jest życzliwością, jest przebaczeniem, nie żywi urazy, nie szuka swego. Uczmy się takiej miłości tutaj na Jasnej Górze” – powiedział bp Buzun.

Po komunii św. maturzyści odczytali akt zawierzenia Matce Bożej. Wraz bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i kapłani, którzy przybyli z młodzieżą. Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w sali o. Kordeckiego, gdzie konferencję wygłosił ks. Artur Filipiak, redaktor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Głównym tematem było znalezienie przez młodego człowieka recepty na szczęście. Duchowny ukazując przykład bł. Wincentego Frelichowskiego zaznaczył, że można być szczęśliwym nawet, kiedy jest się w ciągłym zagrożeniu utraty życia. „Szczęście można przeżywać tylko w łączności z Chrystusem. Szczęśliwi są ci, którzy odrzucają wszystko to, co mogłoby im przysłonić Jezusa” – mówił ks. Filipiak.

Maturzyści uczestniczyli wraz z bp. Łukaszem Buzunem w drodze krzyżowej. Był też czas na osobistą modlitwę i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Młodzi ludzie podkreślali, że przyjechali na Jasną Górę prosić o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych i rozeznawania dalszej drogi życia, ale także odnowić swoją wiarę. „Przyjechałam na Jasną Górę, aby pomodlić się za swoich bliskich, także za przyjaciół, których nie ma dzisiaj tutaj z nami, ale są w naszych sercach. Będę modlić się o dobre wyniki na maturze i o to, żeby w życiu wszystko dobrze mi wychodziło i żebym zawsze czuła, że Pan Bóg jest ze mną” – powiedziała Maja z V LO w Kaliszu.

Karol z III LO w Kaliszu stwierdził, że jest zadeklarowanym zwolennikiem św. Jana Pawła II. „Zawsze będę popierał Jana Pawła II, bo jest dla mnie autorytetem. Z zaciekawieniem oglądam filmy z jego pielgrzymek i słucham głębokich treści, które przekazywał światu „– zaznaczył licealista.

Organizatorem diecezjalnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę był ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Źródło: Diecezja Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze