MBP zainauguruje nowy cykl czytania performatywnego

Kaliska biblioteka inauguruje cykl spotkań poświęconych tzw. czytaniu performatywnemu oraz kameralnym spektaklom połączonym z omówieniem prezentowanych tekstów. Pierwsza odsłona została zaplanowana na sobotę - 20 sierpnia na godzinę 18.00 w Galerii 66 w Bibliotece Głównej. W premierze „Jednoaktówki o miłości” weźmie udział nie tylko dwoje młodych aktorów: Ida Trzcińska i Karol Czajkowski, ale także jej autor, Marcin Michał Wysocki.

Sztuka „Trzy jednoaktówki” o miłości to najnowsze działo Marcina Michała Wysockiego, autora powieści „Baku, Moskwa, Warszawa”, „#Portal randkowy” i „Namaluj mi”. Według autora to próba ujęcia i w miarę możliwości zrozumienia problemów współczesnej młodzieży, swoista weryfikacja, czy zagadnienia, które obecnie na co dzień dotykają młodych wchodzących w dorosłe życie, różnią się od tych, które przeżywali ich rodzice i dziadkowie. Na ile są specyficzne, a na ile uniwersalne.

MARCIN MICHAŁ WYSOCKI

Urodzony w 1965 roku w Warszawie absolwent kilku fakultetów (pedagogika, kultura i oświata) na uczelniach krajowych i zagranicznych (Barclays Bank), doktor nauk humanistycznych UŁ. W swej edukacji ma także „epizod kaliski” – ukończył Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe, w którym obronił pracę dyplomową w postaci partytury reżyserskiej opowiadania „Ernesto” Umberto Saby. Następnie trafił do nieistniejącego już dziś warszawskiego Teatru Popularnego (potem Teatr Szwedzka 2/4), w którym był tłumaczem oraz asystentem dwóch wybitnych reżyserów amerykańskich: Jeffa Goffa i Jacka Wrighta. Współpracował z nimi przy realizacji pierwszego w Polsce musicalu „Narzeczona rozbójnika”. To było jeszcze na długo przed słynnym „Metrem” Januszów Józefowicza i Stokłosy.

Wkrótce dołączył do zespołu technicznego, a na zakończenie tego etapu kariery teatralnej do zespołu artystycznego Teatru Ateneum. Pełnił tam rolę m.in. rekwizytora, inspicjenta oraz asystenta największych reżyserów scen polskich. Pracował u boku takich osobowości teatru polskiego, jak: Laco Adamik, Krzysztof Zaleski, Wojciech Młynarski, Janusz Głowacki, Tadeusz Konwicki, Agnieszka Osiecka czy Janusz Warmiński. A jeśli chodzi o zespół aktorski, to miał przyjemność – w roli kierownika sceny – koordynować pracę gwiazd ówczesnego Ateneum, takich jak: Gustaw Holoubek, Marian i Jan Kociniakowie, Leonard Pietraszak, Marian Opania, Jerzy Kamas, Tadeusz Borowski, Ewa Wiśniewska, Krystyna Tkacz, Wiktor Zborowski, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Tyniec czy Michał Bajor.

W późniejszych latach współpracował z TVP w programach: „LUZ”, „Sportowa apteka”, „Kawa czy herbata?”. Był autorem muzyki do programów „Mur” i „Sportowa apteka” oraz nagrał autorską płytę „Head”. Próbował również swych sił w roli spikera w Radiu Zet u jego założyciela Andrzeja Wojciechowskiego.

Ostania jego powieść, wydana w 2021 roku „Namaluj mi” dołączyła do grona sześciu wcześniej wydanych pozycji tego autora: pracy naukowej „Wyznaczniki tożsamości etnicznej […], monografii żołnierza AK Michał Wysocki. Wspomnienia z lat 1921–1955”, która doszła do finału Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2017 r., impresji historycznej „Remedium na śmierć – historie prawdziwe”, relacji kombatantów z okresu Powstania Warszawskiego „A jednak przeżyliśmy. Niezwykłe wspomnienia”, powieści obyczajowej „Baku, Moskwa, Warszawa” oraz zbioru historii o poznawaniu się przez internet „#Portal randkowy”.

IDA TRZCIŃSKA

Kaliszanka, rocznik 1996. Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Uczęszczała również do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Ukończyła Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a spektakl dyplomowy „Hey U” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, w którym zagrała, zdobył Grand Prix 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Nagrodę Jury „Paradiso” na 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie. Jako studentka V roku na krótko związała się ze Sceną Polską Teatru Cieszyńskiego, gdzie zagrała w kilku przedstawieniach, takich jak „Nasze miasto” Thorntona Wildera czy „Czarownice z Salem” Artura Millera, a przede wszystkim stworzyła brawurową kreację Balladyny w inscenizacji Bogdana Kokotka, przygotowanej na jubileusz Sceny Polskiej w czeskim Cieszynie.

Ma także na koncie kilka doświadczeń filmowych – epizody w serialach „Papiery na szczęście” i „Zakochani po uszy” oraz rolę Kariny w filmie „Kryptonim Polska”. Na przyszły rok zaplanowano premierę filmu „Dvě slova jako klíč” Dana Svatka na podstawie książki Josefa Formanka, w którego międzynarodowej obsadzie oprócz Idy Trzcińskiej znalazł się Daniel Olbrychski.

KAROL CZAJKOWSKI

Od najmłodszych lat ciągnęło go do teatru. Już w przedszkolu wybierał najdłuższe wierszyki. Do drugiej klasy liceum łudził się, że aktorstwo będzie dla niego jedynie hobby (stąd profil klasy biol-chem). Jednak życie bardzo szybko zweryfikowało jego plany. Pod koniec drugiej klasy wyjechał do Londynu, aby w teatrze „Rose Theatre” w Kingston zagrać premierowe spektakle rockopery „Szambalia” pod batutą Macieja Pawłowskiego. Edukację rozpoczął w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a kończy w Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2019 roku zadebiutował na kinowych ekranach drugoplanową rolą Felka w produkcji „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Na swoim koncie ma już takie produkcje jak: „W głębi lasu”, „Kruk. Czorny Woron nie śpi”, „Planeta Singli. Osiem historii” i inne. Pragnie podjąć studia na Wydziale Reżyserii w Krakowie.

 

Źródło: MBP

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

XXII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze

8 sierpnia 2022

Na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Szwacinie (gmina Godziesze Wielkie) 7...

czytaj więcej»

Paliło się na Złotej

8 sierpnia 2022

W dniu 7 sierpnia około godziny 13:00 zapłonął budynek przy...

czytaj więcej»

Wrześniowe wydarzenia 1939 r. w Morawinie!

8 sierpnia 2022

W niedzielę (7 września) w Morawinie odbyły się, tzw. „Wrześniowe...

czytaj więcej»

Czwarty Targ na Plantach już 10 września

8 sierpnia 2022

Prezydent Miasta Kalisza zaprasza do udziału w czwartym targu na...

czytaj więcej»
Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»