Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, spowodował kolizję na ul. Górnośląskiej

Kara nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi 20-letniemu kierowcy BMW, który wsiadł za kierownicę pomimo, że sąd orzekł w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo nieodpowiedzialny kierowca, doprowadził do kolizji z trzema zaparkowanymi pojazdami.

Do kolizji drogowej doszło na ul. Górnośląskiej w Kaliszu. Z ustaleń policjantów wynikało, że 20-latek kierujący BMW, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Młody kierowca stracił panowanie nad pojazdem a następnie uderzył w trzy prawidłowo zaparkowane samochody. W BMW oprócz kierowcy znajdowało się jeszcze troje pasażerów. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 20-latek posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

W związku z kolizją drogową młody mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych. Oczywiście 20-latek nie uniknie odpowiedzialności za niestosowanie się do orzeczonego środka karnego jakim jest sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze