baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Miasto będzie organizować pomoc – komentarze kaliskich radnych w sprawie sytuacji na Ukrainie

Obecna sytuacja na Ukrainie rozgrzewa także emocje w Kaliszu. Redakcja Latarnika Kaliskiego wysłała zapytania do kaliskich radnych o komentarz do sprawy oraz formy ewentualnej pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

„Dzisiejszy bandycki napad Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest wymierzony w destabilizację Europy, który stwarza wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. W tym trudnym czasie dla pokoju światowego stańmy po stronie integralności terytorialnej i niezależności Ukrainy oraz wolności narodu ukraińskiego, mając nadzieję, że cały wolny demokratyczny świat zareaguje na ten haniebny akt agresji Federacji Rosyjskiej. Dzisiaj na sesji Rady Miasta Prezydent Kalisza zadeklarował chęć pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy oraz dodał, że jesteśmy gotowi przyjąć uchodźców. My jako Klub Radnych Polska 2050 informujemy, iż będziemy wspierać działania Prezydenta Kalisza w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Osobiście też deklaruję, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to ugoszczę w swoim domu rodzinę z Ukrainy”.

– przekazał Eskan Darwich, radny Polski 2050

Niestety, wobec braku wcześniejszych, zdecydowanych kroków UE, NATO , USA itd. Putin stwierdził, że może ruszyć. W najlepszym przypadku raczej, zajmą obwody sporne, potem staną i będą udawać chęć pokoju. Gorzej gdy wojna rozleje sie na całą Ukrainę, wtedy wszystko zależy od postawy Ukraińców. Im dłużej będą walczyć i zadawać straty, tym większa szansa, że Putin się cofnie. Mam nadzieję, że moje czarne scenariusze się nie sprawdzą, jednak sytuacja geopolityczna jest taka, a nie inna.
Co do przygotowania Kalisza, to oczywiście odpowiednie służby na pewno będą działać wg wytycznych władz centralnych i dowództw danych służb. Samo miasto będzie też organizować pomoc humanitarną itp. dla ewentualnych uchodźców ze strefy wojny. Jako, że mamy kontakty partnerskie i Kamieńcem Podolskim, powinniśmy być w kontakcie z tamtejszymi władzami, by na bieżąco ustalać formy pomocy, co wysłać itd.

– powiedział Artur Kijewski, radny Prawa i Sprawiedliwości

Potencjalnymi miejscami obozowisk na terenie Kalisza będą dwa nieczynne parkingi po hipermarketach Tesco – przy ulicy Majkowskiej oraz Alei Wojska Polskiego, tereny kaliskich uczelni wyższych – kampus Akademii Kaliskiej przy ulicy Poznańskiej oraz Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na ulicy Wrocławskiej oraz centrum przesiadkowe Kaliskich Linii Autobusowych. Ponadto przy Nowym Świecie powstaje Centrum Integracji Cudzoziemców. 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze