baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Miasto Kalisz przygotowane na ewentualny konflikt zbrojny?

Budząca niepokój, niepewna sytuacja, jak i możliwość ewentualnej eskalacji konfliktu zbrojnego przyczynia się do konieczności podejmowania rozważań oraz bezpośrednich poczynań. Przygotowywane i rozpatrywane są różne scenariusze, w tym działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy w wyniku możliwego konfliktu, mogą upatrywać w Polsce swojego azylu.

MSWiA powołało specjalny zespół mający za zadanie opracowywanie rozwiązań całkowicie uwzględniających rozwój sytuacji w ramach rosyjsko-ukraińskiego konfliktu. Ponadto w ścisłej współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej, Urzędem do Spraw Cudzoziemców, wojewodami i innymi służbami prowadzone są stałe obserwacje oraz analizy. Wszelkie procedury tworzone są w zgodności z Krajowym Planem Zarządzania Kryzysowego.

Jak miasto Kalisz przygotowane jest na ewentualny konflikt zbrojny?

Miasto Kalisz ma przygotowany „Plan operacyjny funkcjonowania Miasta Kalisza w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”, zawierający w sobie zestawienie zadań przeznaczonych do wykonania w czasie takiego zagrożenia, a także „Plan ewakuacji ludności Miasta Kalisza – ewakuacja III stopnia”.

Jak w przypadku zagrożenia powinna zachować się ludność cywilna?

W przypadku zagrożenia ludność cywilna powinna śledzić komunikaty medialne (radiowe oraz telewizyjne). Nadawcy programów medialnych zobowiązani są do przerwania nadawania swoich treści i przekazania komunikatów dla ludności dotyczących zagrożenia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w Kaliszu uruchomione zostaną głośniki zainstalowane w syrenach alarmowych, wchodzących w skład Centralnego Systemu Alarmowego Miasta Kalisza. 

Służba Więzienna deklaruje większą dostępność cel więziennych, podobnie jak miało to miejsce podczas mistrzostw świata w piłce nożnej „Euro”, które odbyły się w naszym kraju w roku 2012.

Gdyby działo się coś niepokojącego, gdyby dochodziło do łamania prawa ze strony uchodźców – musimy być przygotowani. Pewna suma cel czy miejsc musi być zapewniona. Służba Więzienna w ten sposób uczestniczy w tej sytuacji, natomiast na dzień dzisiejszy poza mury raczej nie wychodzi.

płk dr Leszek Kołtun

Fot.: Pixabay, archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze