baner_AK
reklama-SWWS

Między młodością a dojrzałością – adaptacja kontrowersyjnej powieści

Powieść Jerzego Andrzejewskiego z 1963 odbiła się wielkim echem w środowisku intelektualistów. Powieść ironiczna, ostra, wyśmiewająca megalomanię artystów. Czy nadal ma taką siłę jak prawie sześćdziesiąt lat temu? Przekonamy się już w najbliższy piątek w kaliskim Teatrze. „Idzie skacząc po górach” w reż. Igora Gorzkowskiego od 30 września na Scenie Kameralnej.

Antoni, osiemdziesięcioletni artysta-geniusz, jest jak radioaktywna chmura, rozpościerająca się nad całym światem – od Los Angeles, przez Warszawę, po Tokio. Jego sztuka jest wszędzie: eksponowana w najważniejszych muzeach sztuki, wieszana na ścianach studenckich mieszkań, pnąca się po ścianach drapacza chmur na drugim końcu świata. Sam mistrz pozostaje jednak nieuchwytny – od ponad trzech lat ukrywa się w nadmorskiej posiadłości, z nikim nie utrzymując kontaktu.

Nic więc dziwnego, że kiedy obiecujący, młody malarz, spędzający z przyjaciółką twórcze wakacje nad morzem, spotyka Antoniego na plaży, jest głęboko zszokowany i onieśmielony. Kiedy pada propozycja, by młodzi ludzie zamieszkali w prywatnej willi artysty, żadne z nich jeszcze nie podejrzewa, że wkrótce staną się jedynie marionetkami w rękach zachłannego demiurga…

“Idzie skacząc po górach” to przepełniona emocjami opowieść o relacji między młodością a dojrzałością, o nieuchronności przemijania i przyjemności płynącej z władzy. Spektakl jest pierwszą sceniczną adaptacją wybitnej powieści Jerzego Andrzejewskiego („Popiół i diament”, „Bramy raju”).

Na Scenie Kameralnej zagrają Malwina Brych, Aleksandra Lechocińska, Karol Biskup, Błażej Stencel, Dariusz Sosiński oraz Lech Wierzbowski w roli Antoniego, który podczas premiery będzie świętować 50-lecie pracy artystycznej.

Scenografię zaprojektował Jan Polivka, kostiumy Joanna Walisiak, muzykę Zbigniew Kozub. Konsultacji ruchu scenicznego udzieliła Iwona Pasińska. Premiera na Scenie Kameralnej zaplanowana jest na 30 września, a kolejne przedstawienia odbędą się 1, 2, 7, 8 i 9 października.

Bilety są dostępne w kasie Teatru i online na www.teatr.kalisz.pl.

źródło: teatr Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze