Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka podsumowuje I roku realizacji projektu „Biblioteka – jeszcze bliżej”
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu realizuje dwuletni projekt „Biblioteka – jeszcze bliżej”, którego celem jest wzmocnienie kulturotwórczej funkcji kaliskiej książnicy, aby stała się dla lokalnej społeczności swoistym centrum dostępu do szeroko rozumianej wiedzy i kultury, tzw. „trzecim miejscem”, co w rezultacie przyczyni się do rozwoju oraz wzmocnienia czytelnictwa.
W kończącym się I roku realizacji tego zadania:
Odbyły się szkolenia podnoszące kompetencje pracowników w zakresie rozpoznawania potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców:
- „Męskie czytanie – jakie książki polecać, gdy mężczyzna wkracza do biblioteki?”
- „Młodzież w instytucji kultury. Co ogląda, czym się interesuje i jak to może nam pomóc w przygotowaniu dla nich atrakcyjnej oferty – aktualne trendy”
- „Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego”
- „Kreatywny zespół – nieszablonowe pomysły i twórcze rozwiązywanie problemów w bibliotece”
Zorganizowany został wyjazd studyjny do Biblioteki Publicznej w Piasecznie beneficjenta poprzedniej edycji programu BLISKO.
Przeprowadzona i opracowana została diagnoza potrzeb społeczności lokalnej.
Odbyło się spotkanie z partnerami projektu mające na celu wspólne budowanie atrakcyjnej oferty oraz zacieśniające współpracę.
Zrealizowane zostały wspólnie z partnerami 4 projekty edukacyjno-animacyjne promujące czytelnictwo:
- „Odkryć zapomniane” – cykl działań poświęconych zachowaniu tradycji regionalnych i folkloru, w ramach którego odbyły się warsztaty: tańca ludowego, haftu snutkowego oraz wokalne (śpiewu ludowego)
- „Zielona strefa czytania dla młodych” – projekt skierowany do dzieci i młodzieży, w ramach którego zorganizowano warsztaty tworzenia przyjaznej przestrzeni wokół Filii nr 7 na miejsce odpoczynku i rekreacji, umożliwiające organizację akcji czytelniczych oraz warsztaty produkcja mebli do strefy czytelniczej
- „Strefa Srebrnych Włosów” – projekt złożony z zajęć edukacyjnych poświęconych obsłudze aplikacji i urządzeń do słuchania, czytania książek, zakończony spotkaniem z lektorem audiobooków
- „Zdrowe Życie”– start – projekt obejmujący szeroko rozumiane działania z zakresu profilaktyki, zdrowego stylu życia fizycznego i psychicznego, w ramach, którego odbyły się trzydniowe warsztaty kulinarne połączone z prelekcjami n/t zasad zdrowego żywienia, dań witalnych, superfoods oraz aktywności fizycznej
Wspólnie z partnerami przygotowano koncepcję oraz zarys regulaminu na inicjatywy oddolne dla przedstawicieli społeczności lokalnej.
Dofinansowanie całości projektu ze ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 130 000,00 zł
Całkowita wartość zadania: 146 000,00 zł
I rok realizacji zadania:
- ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 66 000, 00 zł
- dotacja celowa Miasta Kalisza: 8 000,00 zł
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 oraz Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.