reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Miejska biblioteka zdobyła nagrania głosu Marii Dąbrowskiej!

Działające od roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka SPOŁECZNE ARCHIWUM KALISZAN zgromadziło już pokaźną i cenną kolekcję dokumentów oraz fotografii ilustrujących zarówno historię naszego miasta, jak i życie codzienne jego mieszkańców. Coraz częściej do SAK trafiają również nagrania audio i video.

Kilka miesięcy temu za sprawą jednego z darczyńców, który pragnie pozostać anonimowy, zbiory archiwum powiększyły się o nagranie audio z sesji, która odbyła się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego 23 stycznia 1960 roku. W trakcie uroczystości inaugurującej obchody XVIII wieków Kalisza tytuły Honorowego Obywatela nadano pisarce Marii Dąbrowskiej oraz grafikowi Tadeuszowi Kulisiewiczowi.

„Kiedy dowiedziałam się o istnieniu tego nagrania podjęłam starania, by trafiło do naszych zbiorów. Taśmy zabezpieczył, a z dzisiejszej perspektywy możemy powiedzieć – ocalił – jeden z urzędników magistratu. Przez lata przechowywał je w rodzinnym archiwum. Mając świadomość wagi materiału, postanowił udostępnić nagranie SPOŁECZNEMU ARCHIWUM KALISZAN” – powiedziała Monika Sobczak-Waliś, kierowniczka Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych MBP, pomysłodawczyni SAK.

„Przeprowadzona przez nas kwerenda pozwala założyć, iż materiał który do nas trafił, stanowi jedyny zachowany zapis audio z tej uroczystości. Spore wyzwanie stanowiło odtworzenie nagrania z uwagi na nośnik, jakim były taśmy szpulowe. Digitalizację oraz cyfrową obróbkę wykonał dla nas bezpłatnie Michał Lewandowicz, za co mu bardzo serdecznie dziękuję” – powiedział Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu.

Mimo iż uroczystość – podobnie jak cały jubileusz – miała typowo propagandowy charakter, to zaowocowała szeregiem inicjatyw o charakterze kulturalnym i naukowym. Na nagraniu słyszymy wystąpienie Piotra Jaroszewicza, ówczesnego wiceprezesa Rady Ministrów, Józefa Kuznowicza, przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, przedstawicieli Związku Młodzieży Socjalistycznej przy Kaliskich Zakładach Przemysłu Jedwabniczego, Pawła Kołowrockiego, członka prezydium Komitetu Frontu Jedności Narodowej oraz (!) autorki „Nocy i dni” – Marii Dąbrowskiej.

Wszystkich zainteresowanych nagraniem biblioteka zaprasza do Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66.

Źródło: MBP

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze