baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Migracje zwierząt. Bądźcie ostrożni!

Nie wszyscy kierowcy pamiętają, że w okresie jesiennym nasila się migracja dzikich zwierząt, które mogą nagle pojawić się na drodze. Wspólnie ze Strażą Leśną z Nadleśnictwa Antonin, ostrowska policja przypomina kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności.

W okresie jesiennym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych. Wszystko dlatego, że te zwierzęta zaczynają swoją jesienną migrację. Dlatego musimy uważać, zwłaszcza kiedy jedziemy drogą prowadzącą przez las, i patrzeć na znaki, które ostrzegają nas przed dziką zwierzyną.

W miejscach gdzie może dochodzić do migracji dzikich zwierząt, pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków pogodowych i drogowych, a przede wszystkim do własnych umiejętności. Mgła oraz opady deszczu w znacznym stopniu utrudniają widoczność, a śliska nawierzchnia znacząco wydłuża drogę hamowania. Zachowajmy ostrożność, aby bezpiecznie dojechać do celu.

Należy też pamiętać, że wystraszone i spłoszone zwierzę potrafi nagle wbiec na jezdnię wprost pod samochód lub nawet go staranować. Dlatego zachowajmy ostrożność i bezpieczną prędkość, aby w przypadku pojawienia się na drodze dziko żyjącego zwierzęcia, móc w odpowiedniej chwili zahamować i uniknąć kolizji bądź wypadku.

Jeżeli jednak zdarzy nam się taka sytuacja, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym dla nas miejscu. Zadbajmy również o to, abyśmy byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego i zadzwońmy na numer alarmowy 112. Pamiętajmy również o tym aby pod żadnym pozorem nie podchodzić do rannego zwierzęcia. Nawet, jeśli wydaje nam się, że zwierze nie przeżyło, nie próbujmy go ściągać z drogi, czy przesunąć. Pamiętajmy, że ranne zwierze może być bardzo agresywne, dlatego takie czynności pozostawmy odpowiednim służbom.

Funkcjonariusze zachęcają również do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę „zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych”, dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może też sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców.

źródło: KPP Ostrów Wlkp.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze