Minister Klimatu i Środowiska wspiera kandydatów Polski 2050
Paulina Hennig-Kloska odwiedziła Kalisz. Podczas konferencji prasowej na kaliskim rynku wsparła kandydatów Polski 2050 do samorządu, z Eskanem Darwichem na czele. Mówiła także o tym na jakie wsparcie mogą liczyć samorządy od kierowanego przez nią resortu.
Na wstępie konferencji poseł Barbara Oliwiecka wspomniała, że 3 lata temu poseł Hennig-Kloska pomagała zainaugurować działalność kaliskich struktur Polski 2050. Od zawsze działaczom tej partii bliskie były kwestie związane z ekologią i ochroną klimatu, dlatego cieszą się, że Polska 2050 odpowiada za ten właśnie resort w rządzie Donalda Tuska.
Paulina Hennig-Kloska wspomniała o roli samorządów w transformacji ekologicznej. Wymiana źródeł ciepła, niskoemisyjny transport, zazielenienie ulic czy dbanie o stan dróg to zadania samorządu, choć rząd może pomóc przeznaczając na ten cel pieniądze. Samorządy muszą jednak, zdaniem Hennig-Kloski tworzyć dobre wnioski o dofinansowanie. Dlatego tak ważne jest jej zdaniem wybranie właściwych samorządowców.
Radny Eskan Darwich a jednocześnie kandydat na prezydenta wspomniał o wniosku Kaliskich Linii Autobusowych o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 21 samochodów elektrycznych. Kaliskie linie już kilkakrotnie próbowały uzyskać na nie dofinansowanie zewnętrzne, niestety bezskutecznie. Eskan Darwich liczy, że dzięki wsparciu minister Hennig-Kloski teraz będzie inaczej.
Hennig-Kloska mówiła także o dofinansowaniu do próbnego odwiertu, mającego sprawdzić stan wód geotermalnych pod Kaliszem. Ma on się odbyć w 2025 roku. Wspomniano o tym, ze ciepłownie geotermalną otwarto przed kilkoma tygodniami w Kole. Eskan Darwich podziękował minister za udzielone poparcie, ale zastrzegł także będzie regularnie prosił o pieniądze dla miasta na zieloną transformację.