baner_FBAnt
EKO
Baner (1200 x 200 px) (1)
wszystkie_wiadomosci

Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje Kalisz w strategii rozwoju AI do 2030. Co to oznacza?

W dokumencie strategicznym Ministerstwa Cyfryzacji „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 roku” Kalisz został wymieniony jako jeden z ośrodków regionalnych infrastruktury AI. Co konkretnie może z tego wyniknąć dla naszego miasta i całego regionu?

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje główne kierunki działań państwa w zakresie sztucznej inteligencji – od budowy superkomputerów, przez szkolenia i legislację, po edukację cyfrową i otwarte dane. Jednym z elementów dokumentu jest mapa infrastruktury AI w Polsce. Znalazły się na niej największe ośrodki (takie jak Warszawa, Poznań, Kraków), a także wiele miast regionalnych, w tym Kalisz.

W dokumencie nie przypisano każdemu z miast szczegółowych zadań. Status ośrodka regionalnego oznacza, że lokalizacja została ujęta w planie rozwoju krajowego ekosystemu AI jako potencjalny partner wdrożeń, w szczególności w kontekście projektów prowadzonych poza metropoliami.

„Realizacja programu wdrożeń AI dla przedsiębiorców i administracji publicznej w ośrodkach regionalnych” – zapisano wprost w części dotyczącej infrastruktury (s. 21 raportu)

Co może z tego wynikać dla Kalisza?

Z faktu ujęcia Kalisza jako ośrodka regionalnego na te chwilę nie wynikają automatycznie konkretne inwestycje ani środki finansowe. Dokument wyraźnie pokazuje jednak, że miasta tego typu mogą zostać objęte:

  • programami pilotażowymi dla administracji i sektora publicznego – np. wdrażaniem rozwiązań AI w obsłudze mieszkańców,
  • działaniami edukacyjnymi w zakresie kompetencji cyfrowych i sztucznej inteligencji – zarówno w szkołach, jak i w administracji,
  • projektami wspierającymi lokalne firmy (MŚP) w adaptacji rozwiązań AI.

Nie tylko metropolie

Choć Fabryki AI, superkomputery i główne centra innowacji powstają w miastach takich jak Poznań, Warszawa czy Kraków, to ośrodki regionalne również mają pełnić ważną rolę. Dokument mówi wprost o inwestycjach rozproszonych po całym kraju – tak, by dostęp do zasobów cyfrowych i technologicznych nie był domeną tylko dużych ośrodków akademickich.

W dokumencie zapowiedziano realizację programu wdrożeń AI w ośrodkach regionalnych. Otwiera to drogę do udziału w ogólnopolskich projektach. Równocześnie z rozwojem superkomputerów i modeli językowych, rząd planuje też wdrożenie standardów AI w administracji, edukacji i gospodarce. Przewidziano m.in. szkolenia dla 30 tys. urzędników oraz stworzenie publicznych asystentów AI w aplikacjach takich jak mObywatel.

fot. Kaldron.pl

Cały dokument dostępny poniżej.

f

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze