Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Mistrzowskie warsztaty haftu nasnuwanego w Golinie

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje mistrzowskie warsztaty haftu nasnuwanego w Golinie pod Jarocinem. Haft ten to tzw. „snutka golińska”, dziedzictwo wsi wielkopolskiej, wpisana w 2022 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Warsztaty poprowadzi opiekunka tradycyjnych metod nasnuwania, mistrzyni Jolanta Łukaszewska z Goliny. Zajęcia będą odbywały się w Szkole Podstawowej w Golinie od kwietnia do października 2023. CKiS zaprasza do bezpłatnej nauki na warsztatach: młodzież od 13 lat i dorosłych z subregionu Południowej Wielkopolski. Warsztaty będą odbywały się w Szkole Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej przez 7 miesięcy (od kwietnia do października 2023) 4 razy w miesiącu po 5 godzin (minimum 20 godz. miesięcznie). Mistrzynią prowadzącą warsztaty będzie Jolanta Łukaszewska z Goliny, opiekunka tradycyjnych metod nasnuwania według wzorów i wiedzy przekazanych od przedwojennych hafciarek. Uczestnicy będą projektować, rysować i kalkować wzory, haftować z uwzględnieniem techniki nasnuwania i szyć ozdoby oraz elementy ubioru. Efektem zajęć będą zestawy prac: serwet, ozdób i ubiorów zdobionych haftem, zaprezentowanych na trzech wystawach w Golinie, w Kaliszu i w Poznaniu w listopadzie i w grudniu 2023.

Pierwsze zajęcia odbędą się w piątek 14 kwietnia 2023 godz. 17.00, Szkoła Podstawowa w Golinie k. Jarocina.

Zgłoszenia: Anna Gałczyńska, Dział Artystyczny CKiS w Kaliszu, tel. 62 765-25-45, e-mail: a.galczynska@ckis.kalisz.pl.

Snutka golińska

To haft tradycyjnie wyszywany białymi nićmi na białym płótnie. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane tematy:

1. Haft nasnuwany w Wielkopolsce.

2. Nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do haftowania.

3. Etapy tworzenia:

• projektowanie, rysowanie, kalkowanie wzorów

• haftowanie i wycinanie

• pranie, krochmalenie, prasowanie

• nowe pomysły na wykorzystanie snutki.

Mistrzyni

Jolanta Łukaszewska nauczyła się haftu nasnuwanego od teściowej i nieprzerwanie od dwudziestu kilku lat wykonuje wyłącznie snutkę golińską. Bierze udział w wystawach, promując i popularyzując regionalne hafty. Wielokrotnie prowadziła bezpłatne warsztaty nauki haftu nasnuwanego w Golinie i w gminie Jarocin. Od kilku lat współpracuje z CKiS w Kaliszu, pokazując swoje prace na targach sztuki ludowej, prowadząc warsztaty podczas regionalnych Estrad Folkloru oraz przeglądu Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach. Wykonuje serwety, obrusy, mniejsze ozdoby, zdobienia stroju ludowego według starszych, tradycyjnych, ale także – wg swoich wzorów. Haftuje również na zamówienie. Wykonywała elementy strojów ludowych dla zespołu folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy w 2020 roku. Sama projektuje wzory, podglądając motywy na różnych tkaninach, które umieszcza w swoich haftach; bazuje również na wzorach i wyrobach starszych hafciarek. Tajniki haftu nasnuwanego przekazała córce, która w wieku jedenastu lat pod jej okiem wykonała pierwszą pracę na płótnie.

Jolanta Łukaszewska, jako jedna z dwóch inicjatorek obok Zofii Talarowskiej z Goliny, przyczyniła się do wpisania w 2022 roku snutki golińskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Została także przyjęta w poczet ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Należy do grona golińskich hafciarek, które strzegą dziedzictwo haftu nasnuwanego, jego właściwych metod wykonania i czystości formy, opierając się na przekazach twórczyń z przełomu XIX i XX wieku oraz z okresu 20-lecia międzywojennego, a także na zachowanych pracach, haftach w kościele golińskim i w muzeach. Swoim działaniem nieustannie przyczynia się do umocnienia pozycji wielkopolskiego haftu nasnuwanego i zachowania dziedzictwa regionalnego. Warsztaty wpisują się w plan kontynuacji i przekazywania tego ważnego i pięknego rękodzieła.

To już piąte warsztaty organizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu z Mistrzami Tradycji. Uczyliśmy już szycia czepców ze Stanisławą Kowalską, haftu nasnuwanego z Zofią Talarowską, koronki frywolitki z Eugenią Wieczorek i tworzenia ozdób z papieru z Jolantą Majorowicz.

Partnerem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie. Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze