Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Młodzieżowa Rada Miasta podsumowała rok

Na specjalnej sesji w Akceleratorze Kultury młodzi radni wraz z zaproszonymi gośćmi podsumowali rok 2023.

Konkurs „Przyjaciel do adopcji”, turniej gamingowy „E-Calisia”, udział w miejskich uroczystościach i kapitułach, czy „Kalisz Młodzieżowych Inicjatyw” to tylko niektóre inicjatywy podejmowane przez młodzieżową radę w minionym roku. W skład rady wchodzi piętnastu przedstawicieli kaliskich szkół średnich i uczelni wyższych. Przewodniczącą rady jest studentka Uniwersytetu Kaliskiego Anna Druciarek.

W uroczystej sesji udział wzięli, poza młodzieżowymi radnymi, także przedstawiciele Urzędu Miasta, Rady Miejskiej Kalisza, szkolnych samorządów uczniowskich oraz lokalnych organizacji pozarządowych. Dla gości przygotowano prezentacje.

Wiceprezydent, Grzegorz Kulawinek, zwrócił uwagę na rolę młodych radnych w ożywianiu miasta, choćby przy organizowaniu konkursów e-sportowych czy koncertach młodych artystów. Podziękował za dobrą współpracę i wspomniał o wyzwaniach, jakie wymagają dalsze koordynacji działań choćby w zakresie problemu zdrowia psychicznego młodych ludzi.

Przewodniczący Rady Miasta, Tadeusz Skarżyński, podziękował młodym w imieniu „starych” radnych. Wyraził on nadzieje, że członkowie młodzieżowego gremium w przyszłości zasiądą także w dorosłej radzie i zajmować będą inne doniosłe stanowiska w administracji samorządowej.

Anna Druciarek zapowiedziała, że MRM chce kontynuować projekty realizowane w 2023 roku a dodatkowo zainicjować kilka nowych działań. Jednym z nich byłoby patronat Młodzieżowej Rady, którym objęte mogłyby być zarówno wydarzenie organizowane w poszczególnych szkołach lub działania międzyszkolne. Rada chce także działać na rzecz ustanowienia „budżetu szkolnego”, na wzór budżetu obywatelskiego, w którym to uczniowie mogliby głosować na rzecz dofinansowania potrzebnych działań w ich szkołach. Zwiększona ma zostać także liczba organizowanych prelekcji i warsztatów, z zakresu choćby kompetencji miękkich.

Były radny młodzieżowy, a obecnie prezes Fundacji Playpoint, Robert Gajor, zwrócił uwagę na ogrom inicjatyw organizowanych przez kaliską radę, która pozytywnie wyróżnia się na tle tożsamych rad w innych miastach Polski. Wiceprzewodniczący Kajetan Zawartka opowiedział o projekcie szachowym, który zdobył uznanie kaliszan w głosowaniu na Budżecie Obywatelskim. Przedstawił także statystyki aktywności rady w social mediach. Największym zainteresowaniem internautów cieszyła się akcja rozdawania kwiatów w Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca.

Po zakończeniu sesji była okazja do krótkiego networkingu przy drobnych przekąskach.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze