Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice – wystawa

1 grudnia o 15.00, po zakończeniu uroczystości upamiętniającej pierwsze deportacje kaliskich żydów, w kaliskim ratuszu odbędzie się otwarcie wystawy pt.: „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu” w Polsce oraz Fundacja „Znowu Razem”. Wystawa potrwa do 22 grudnia 2023 r.

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mimo, iż urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice, żydowscy i polscy.
Z zagłady ocalało w Polsce ok. pięciu tysięcy , z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się dzieckiem, często stawali się później jego rodzicami. Na ogół fakt adopcji trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili prawdę przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę . Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, ciągle jeszcze maja nadzieję…

https://moirodzice.org.pl/

źródło: um

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze