baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Morawiecki: Rozmawiam z inwestorami o Kaliszu i Ostrowie. Odbyło się Wielkopolskie Forum Samorządowe

Stowarzyszenie Wspólna Idea na kampusie Akademii Kaliskiej przy ul. Poznańskiej w Kaliszu zorganizowało Wielkopolskie Forum Samorządowe pod patronatem posła Jana Mosińskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. premier Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. Relacja Macieja Antczaka.

Morawiecki: Nikt nie powie, że nie wyszliśmy z ofertą dla Polski lokalnej

W Forum fizycznie miał wziąć udział premier Mateusz Morawiecki, lecz zatrzymały go w Warszawie „pilne obowiązki”. Z uczestnikami połączył się zdalnie. Zadeklarował jednak, że w następnych tygodniach bądź miesiącach planuje przyjazd do Kalisza, a przy okazji wygłosił kilkunastominutowe przemówienie.

– Codziennie rozmawiam z inwestorami w sprawie nowych inwestycji w całej Polsce. Co mnie szczególnie cieszy, to nie jest już tylko rozmowa o Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie, to jest rozmowa o Kaliszu, o Ostrowie Wielkopolskim, z przedsiębiorcami średniej wielkości, polskimi i zagranicznymi – mówił premier. – Można nie zgadzać się z nami oczywiście co do różnych pomysłów, rozwiązań, ale chyba nikt nie powie, że nie wyszliśmy z ofertą dla Polski lokalnej, że nie wyszliśmy z ofertą inwestycji lokalnych w takim rozmiarze, jakich właściwie nigdy w historii Rzeczypospolitej nie było – dodawał Morawiecki. Premier użył także sformułowania „odwrócone Janosikowe”, zarzucając rządzącym z PO-PSL (2007-2015), że system finansowy państwa skonstruowany był wówczas tak, że na wzroście korzystały głównie największe miasta, mimo teoretycznie funkcjonującego „Janosikowego”, które miało wspierać małe i średnie ośrodki.

Forum podzielone zostało na siedem paneli. Wśród nich znalazły się dyskusje o kulturze, rynku pracy, budownictwie komunalnym czy sporcie. – Chcielibyśmy, aby konkluzje z dzisiejszych debat zostały przekazane przedstawicielom rządu i klubu parlamentarnego PiS – mówił patronujący nad dzisiejszym wydarzeniem poseł Jan Mosiński.

Nieoczywiste zachęty dla inwestorów i samorządowcy wizjonerzy

Pierwszy panel pt. „Inwestycje w samorządach jako kluczowy element rozwoju lokalnego” prowadzony był przez Łukasza Mikołajczyka, dyrektora administracyjnego Akademii Kaliskiej. Ewa Milewska, dyrektor Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, zauważała, że w AKO istnieje bardzo duży potencjał na inwestycje – jest to 820 ha możliwych do gospodarowania. Dodawała również, że istniejące w samorządach Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej centra wsparcia biznesu i inwestorów nie do końca się sprawdzają i warto pomyśleć o poprawie ich działania.

Katarzyna Jastrzemska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, stawiała tezę, iż inwestycje w przygotowanie terenów pod inwestycje mogą być realizowane głównie przez samorządów wizjonerów, którzy zdają sobie sprawę, że ten trud nie zwróci się zapewne w trakcie ich kadencji. Jastrzemska mówiła także o tym, iż rynek pracy jest obecnie wysysany z odpowiedniej kadry pracowniczej, zatem rolą samorządów jest takie tworzenie warunków życia, aby przyciągać wykwalifikowanych do pracowników do życia na ich terenie. Wskazywała na przykłady pracodawców, którzy coraz częściej podejmują decyzje o lokalizacji inwestycji na podstawie analizy otoczenia – dostępu do zieleni, sieci dróg, jakości placówek edukacyjnych czy ogólnie pojętego wizerunku regionu.

Słaby dojazd do Kalisza, przygotowanie terenów inwestycyjnych i oferta czasu wolnego

Do wypowiedzi Katarzyny Jastrzemskiej odniósł się Zbigniew Bednarski z Agencji Rozwoju Przemysłu, który nieco krytycznie skomentował jakość podłączenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej do dróg ekspresowych i autostrad. Jest to bolączka, którą jego zdaniem koniecznie trzeba poprawić, aby przyciągać inwestorów. Wskazywał on też na to, że samorządy w Polsce nie zawsze informują o tym, że posiadają u siebie tereny inwestycyjne, nie zgłaszając ich do bazy PAiH-u, z której korzystają potencjalni inwestorzy. Ponadto zauważał, że należy odróżnić posiadanie gruntu od posiadania terenu inwestycyjnego. Przedsiębiorcy podejmują dziś często decyzję o lokalizacji inwestycji w przeciągu kilku miesięcy – obietnica, iż Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo infrastruktura podziemna będą gotowe w przeciągu dwóch lat nie jest dla inwestora dostateczna, aby zdecydował się postawić na terenie danego samorządu swoją firmę. Potrzebuje on już teraz przygotowanych terenów inwestycyjnych – mówił Bednarski.

Bednarski mówił także o rosnącym popycie na zieloną energię, z której niektóre firmy będą chciały korzystać w stu procentach. Podnosił również temat oferty czasu wolnego dla wykwalifikowanej kadry – jeśli dany biznes przenosi się z Azji do Polski, to jego pracownicy muszą mieć co robić po godzinach pracy. Zdaniem Zbigniewa Bednarskiego duże ośrodki mają w tym zakresie przewagę i albo miasta średnie, takie jak Kalisz, zaczną oferować usługi czasu wolnego na podobnym poziomie, albo będzie im ciężko dorównać metropoliom.

Jak kształtować kulturę w samorządzie?

Panel dot. instytucji kultury w samorządach prowadzony był przez Artura Kijewskiego, byłego wiceprezydenta Miasta Kalisza, a obecnie dyrektora Działu Współpracy i Rozwoju Akademii Kaliskiej oraz radnego Miasta Kalisza. Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza, zauważał, że inwestowanie w kulturę to inwestowanie w ludzi. Jego zdaniem najcenniejsze są inicjatywy oddolne podejmowane przez stowarzyszenia czy fundacje. Leszek Ziąbka z kolei apelował o to, aby szkoły skupiały większą uwagę na kaliskim regionalizmie. Zdaniem radnego PiS nasz regionalizm nie jest „małomiasteczkowy”, ponieważ Kalisz posiada bogatą historię. Leszek Ziąbka chciałby, aby kaliszanie czuli się niejako właścicielami swojego miasta. Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zwracał z kolei uwagę na ważną rolę współdziałania z mieszkańcami, którzy po pewnym czasie stają się na tyle aktywni, że nie tylko uczestniczą w życiu instytucji kultury, ale także wymagają od niej realizacji wartościowych projektów.

Rządowe programy dla samorządów i mieszkańców

Następnie przyszła pora na przemówienie Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg. Minister Maląg wymieniała programy realizowane przez rząd Zjednoczonej Prawicy w wyniku działań kierowanego przez nią ministerstwa. Są to chociażby takie programy, jak Rodzina 800+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (do 12 000 zł na drugie i każde kolejne dziecko), program „Dobry Start” (300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny) czy „Po Pierwsze Rodzina” (program wsparcia dla organizacji pozarządowych realizujących projekty prorodzinne). Minister Maląg wskazywała także, iż Polska jest obecnie liderem wśród państw Unii Europejskiej z najniższym wskaźnikiem bezrobocia.

W panelu pt. „Rola samorządów w rozwijaniu lokalnego rynku pracy w budowaniu polityki społecznej i zdrowego społeczeństwa na terenach miejskich i wiejskich” Piotr Trybek, dyrektor gabinetu politycznego minister Marleny Maląg, argumentował, że rząd Zjednoczonej Prawicy poradził sobie z zewnętrznymi zawirowaniami i niezależnie od nich wdrażał programy społeczno-gospodarcze. Trybek wskazywał także na zmianę myślenia o samorządzie w ostatnich latach. Mówił, że w okresie jego studiów samorząd uznawany był za terytorium i mieszkańców, a dziś, jego zdaniem, są to przede wszystkim mieszkańcy.

Jednym z gości VIP obecnych na Kongresie był także Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, który mówił o szczegółach programu Bezpieczny Kredyt 2%, który skierowany jest dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Minister wskazywał, że program obniży miesięczne raty o nawet 30-40% w stosunku do aktualnych rat rynkowych. Buda mówił także o wsparciu budownictwa komunalnego, na które kierowane przez niego ministerstwo przeznaczyło w ubiegłym roku 1,3 mld zł. – Za czasów naszych poprzedników było to 40-80 mln zł – dodawał Waldemar Buda. Minister wskazywał także na fakt, iż wzrósł udział środków rządowych, który teraz wynosi do 80% dofinansowania dla samorządowych inwestycji w budownictwo komunalne.

W dalszej części Forum odbyły się jeszcze trzy panele dyskusyjne, na których jednak autor niniejszego artykułu nie mógł być obecny, stąd relacja w tym miejscu dobiega końca.

Organizatorem Wielkopolskiego Forum Samorządowego było Stowarzyszenie Wspólna Idea. Partnerami były Akademia Kaliska oraz Miasto Kalisz. Patronat nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP Jan Mosiński. Sponsorem Głównym była Energa, a sponsorami Grupa AWW, Colian, Elewarr, MTM Consulting, WFOŚiGW, PKP SA oraz Leszczyńska Fabryka Pomp sp. z o.o.

fot. główne: Kancelaria Premiera

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze