reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Mosiński: Jesteśmy wiarygodną formacją – fundusze na drogi to potwierdzają

Ulica Spółdzielcza i Tatrzańska w Kaliszu, a także drogi w gminie Żelazków i Lisków – m.in. na te inwestycje w tym roku w naszym regionie trafią pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna kwota wsparcia to ponad 230 mln złotych dla województwa, a w tym ponad 20 mln złotych dla naszego powiatu i miasta.

Do Wielkopolski trafi 233 mln złotych w nowym rozdaniu środków z RFRD, a w ramach tych środków ma zostać zrealizowanych 150 zadań – 42 drogi powiatowe oraz 108 gminnych o łącznej długości 184 km. Mają one przyczynić się do poprawy stanu infrastruktury drogowej, a przy tym poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Do powiatu i Kalisza na realizację zadań gminnych trafi 9 mln 300 tys. złotych, a do powiatu kaliskiego na realizację zadań powiatowych – 11 mln 900 tys. złotych. Wyremontowana ma zostać ulica Spółdzielcza i Tatrzańska w Kaliszu, ulica Ogrodowa w Opatówku, ulica Spółdzielców w Liskowie, a także drogi gminne: w miejscowości Dębe (gm. Żelazków), w miejscowości Chrusty (gm. Lisków) oraz droga powiatowa w Brzezinach do granic tej gminy.

To inwestycje, o które Miasto starało się od dłuższego czasu i wreszcie udało się te pieniądze pozyskać. Wspomniane ulice w tym lub kolejnym roku będą już w pełni zrealizowane i choć co prawda są tylko dwie, to są one niezwykle cenne dla miasta, jeśli chodzi o ich znaczenie – tłumaczy radny Sławomir Lasiecki

Kwestia związana z dodatkowymi funduszami na rzecz kaliskich ulic, potwierdza nasze słowa, że nasi posłowie czy radni mają konkretną ofertę dla mieszkańców – przyszły konkretne pieniądze na konkretny cel. Miasto wnioskowało o te środki i je dostało, a to bardzo dobra wiadomość i bardzo dobra redystrybucja środków. Dobrze, że kaliszanie płacąc podatki, otrzymują później pieniądze z budżetu za pośrednictwem rządu na rzecz np. kaliskich dróg. Środki nie trafiają wyłącznie do największych ośrodków w Polsce – to bardzo cieszy z perspektywy kaliskiego samorządu. – dodaje Przewodniczący Rady Miasta, Tadeusz Skarżyński

Tworzymy dość silny oraz solidny zespół poselski z naszego okręgu i jesteśmy mocno związani z naszym subregionem. Jesteśmy też wiarygodną formacją – to, co wstępnie analizowaliśmy z włodarzami, zostało zaakceptowane. Świadczy to dobrze o relacjach na linii samorząd – rząd Mateusza Morawieckiego. Dobre drogi to także nowe miejsca pracy, nowe inwestycje, bezpieczeństwo mieszkańców czy mniejsza emisyjność spalin. – mówi Jan Mosiński

Poseł Mosiński, mówiąc o funduszu i drogach, odniósł się także kolejny raz do tematu obwodnicy naszego miasta. Jego zdaniem wybrany wariant nr 5 powinien być ostatecznym, ponieważ jest najszybszym i najtańszym w realizacji. Tzw. wariant skalmierzycki spowodowałby, że Miasto musiałoby dołożyć do realizacji ok. 60 mln złotych w związku z tym, że część trasy przebiegałaby w graniach Kalisza. „Wariant 5 to najbardziej optymalne rozwiązanie – alternatywa w postaci korekty granic Kalisza również z pewnością wydłużyłaby wszystkie prace” – dodaje Mosiński.

W ramach RFRD od 2019 roku w obrębie całego kraju zostały zrealizowane inwestycje o długości ponad 18 tys. km na łączną sumę prawie 13 mld złotych. W roku 2023 na fundusz zostanie przeznaczonych 2 mld 300 mln złotych, które trafią na działania prorozwojowe w dziedzinie infrastruktury drogowej. W całym kraju ma zostać zrealizowanych ponad 1780 zadań – w tym 538 powiatowych i 1242 gminne.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze