FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Możliwości dla młodzieży: WOLONTARIAT W RAMACH EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI

Masz 18-30 lat, ciekawi Cię świat i pragniesz pomóc większej społeczności?

Masz taką możliwość dzięki finansowaniu i wsparciu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, który pomaga młodym osobom uczestniczyć w projektach realizowanych za granicą lub w ich kraju, by nieść pomoc społecznościom.

Wolontariat międzynarodowy to od lat jeden z najważniejszych priorytetów polityki młodzieżowej Unii Europejskiej. Od 2018 roku jest realizowany pod szyldem Europejskiego Korpusu Solidarności, drugiego poza Erasmusem+ flagowego programu edukacyjnego UE. Solidarność to kluczowe słowo dla zrozumienia istoty Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS). Program powstał po to, by młodym ludziom stwarzać warunki do pomagania innym oraz do działalności na rzecz społeczności lokalnych.

Dzięki EKS młodzież ma szansę w bezpieczny i łatwy sposób wyjechać i pomagać w społecznych, kulturalnych oraz ekologicznych akcjach w całej Unii Europejskiej i poza nią. W ramach tego programu młodzi Europejczycy mogą zostać wolontariuszami w całej UE, ale także w państwach graniczących z UE (m. in. w Azerbejdżanie, Egipcie, Gruzji, Macedonii Północnej, Kosowie). Dzięki budżetowi w wysokości miliarda euro na lata 2021-2027, z programu Europejski Korpus Solidarności będzie mogło skorzystać co najmniej 270 tysięcy młodych ludzi.

Po co jechać na wolontariat europejski?

Propozycja wolontariatu stworzona przez instytucje Unii Europejskiej dostępna jest dla osób od 18. do 30. roku życia. Program ten jest skierowany do wszystkich, nie tylko aktualnych uczniów czy studentów. Każdy młody człowiek ma szanse spróbować swoich sił, bez względu na wykształcenie czy inne aspekty.

Udział w programie jest całkowicie darmowy, a uczestnicy otrzymują zwrot kosztów podróży, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie i kieszonkowe na prywatne wydatki przez cały okres trwania wolontariatu. Wolontariat Indywidualny daje młodym osobom szanse pomagania i udziału w codziennych pracach organizacji przez okres od 2 tygodni do 12 miesięcy. Uczestnicy mogą pracować w swoim kraju lub za granicą przy projektach z zakresu włączenia społecznego, ochrony środowiska, promowania kultury itd. Możliwy jest także wolontariat grupowy: liczący od 10 do 40 młodych osób z co najmniej dwóch różnych krajów, które zgłosiły się razem na okres od 2 tygodni do 2 miesięcy.

Aby móc uczestniczyć w Europejskim Korpusie Solidarności i współpracować z wolontariuszami, organizacje muszą uzyskać znak jakości, poświadczający, że są w stanie prowadzić wysokiej jakości działania zgodnie z wymogami programu, ustalonymi przez instytucje europejskie. Kluczowym aspektem programu jest bezpieczeństwo młodych osób. Organizacje goszczące wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności muszą spełniać szereg wymogów Komisji Europejskiej, dzięki czemu zyskujemy pewność, że zapewnią uczestnikom projektów bezpieczeństwo.

Udział w takich projektach to inspirujące i wzbogacające doświadczenie, a także okazja, aby wywierać pozytywny wpływ na rzeczywistość i jednocześnie rozwijać swoje umiejętności i kompetencje.

Jak to działa? Jak zostać wolontariuszem?

To wcale nie takie trudne. Trzeba oczywiście spełnić kilka warunków (w końcu EKS to program unijny), ale najważniejsze są zapał i chęć niesienia pomocy.

Krok 1.

Zarejestruj się na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności – albo przez Europejski Portal Młodzieżowy, albo za pomocą aplikacji na telefon: EU Solidarity Corps. Uzupełnij swój profil, podając jak najwięcej informacji, załącz CV i dołącz do bazy kandydatów. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do wszystkich aktualnych na daną chwilę ofert projektów, a ich twórcy będą mogli bez przeszkód się z Tobą skontaktować.

Krok 2.

Przeszukaj bazę projektów – gdy znajdziesz taki, który Cię interesuje, skontaktuj się z jego organizatorami. W załatwieniu formalności może Ci też pomóc jedna z licznych polskich organizacji akredytowanych w EKS – znajdziesz je w bazie organizacji Eurodesk Polska: eurodesk.pl. Osoby mające co najmniej 18 lat mogą być zapraszane do projektów Korpusu przez organizacje mające dostęp do bazy danych.

(Do)finansowanie

Wszystkie koszty związane z wyjazdem pokrywa Europejski Korpus Solidarności. Masz zapewnione:

  • podróż,
  • zakwaterowanie i wyżywienie,
  • kieszonkowe,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • naukę języka obcego,
  • szkolenia,
  • wsparcie mentora w trakcie pobytu.

Termin

Jaki jest termin? Możesz jechać w każdej chwili. Nabór na Projekty Wolontariatu trwa cały czas.

Rolę Narodowej Agencji Programu pełni w Polsce Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). FRSE działalność rozpoczęła w 1993 roku. Programy, którymi zarządza FRSE, dają możliwość zdobycia wiedzy formalnej na wszystkich poziomach edukacji oraz poszerzenia swoich kompetencji i zdobycia nowych doświadczeń metodami edukacji pozaformalnej i praktycznej. Projekty te dają szansę uczestnikom na rozwijanie swoich pasji w odległych krajach i lokalnych społecznościach.

Więcej informacji:

https://youth.europa.eu/solidarity_pl

https://eks.org.pl/

Zespół EUROPE DIRECT Ostrów Wielkopolski

ul. Budowlanych 5

63 – 400 Ostrów Wielkopolski

Tel. 510 065 656

www.europedirect-ostrowwielkopolski.ctiw.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze